Президентът на Венецуела Николас Мадуро заяви по време на среща с феминисти, че основната роля на жената в живота ѝ е "да ражда".

,,Жената е фундаментална. Без нея просто няма да съществуваме като общество. Сред основните цели в живота на жената са да ражда, да забременява и пак да ражда'', сподели Мадуро в рамките на Националния конгрес на жените, който бе предаван на живо по държавната телевизия VTV.

По думите му жените имат също и "отговорността да участват във формирането и изграждането на ценности".

Това не е първото подобно изказване на венецуелския държавен глава. През март 2020 г. Мадуро, по време на друго събитие, отново подчерта, че "жената е била създадена, за да ражда". 

Русия, Китай и Иран са основните поддръжници на режима на Мадуро в една от най-бедните страни в Южна Америка - Венецуела.

В замяна на закрилата си те се възползват от огромните ресурси на страната.

След рухването на демокрацията във Венецуела хората са обречени на бедност и глад. А това е една от страните с най-големи залежи на петрол в света.

При въвеждането на авторитарния режим на Мадуро около 5 милиона души напуснаха страната, някои от които минаха буквално пеша хиляди километри до Перу и Колумбия.

През 2018 инфлацията достигна рекордните за страната 65 000%, по данни на института Statista. Стопяването на валутните резерви доведе до преустановяване на вноса на стоки. А заради бързото поскъпване на храните вече само малцина венецуелци могат да си позволят да пазаруват в супермаркетите.

Много венецуелци оцеляват единствено благодарение на раздаваната безплатна храна - но не от държавни институции, а от благотворителни организации. Търсенето е огромно, всеки ден се извиват дълги опашки.

 По данни на чилийския университет "Андрес Бельо", 96 на сто от домакинствата във Венецуела страдат от недостиг на храна, а 64 процента от населението живее в бедност. Не само храните са дефицитни стоки, такива са и сапунът, памперсите и много лекарства. А Венецуела е една от страните с най-големи залежи на петрол в света.

Пациентите в болниците трябва да заплащат сами лекарствата и медицинските материали. Над една трета от лекарите в страната, които са били общо 66 000, са напуснали Венецуела през последните години. Но не само лекарите са твърде малко. Броят на медицинските сестри и санитарите също е крайно недостатъчен, сочи Дойче Веле.