“Звездата” на Германия бялото мече Кнут, от което майка му се отказа и което беше отгледано от сътрудниците в Берлинската зоологическа градина, ще трябва да напусне дома си поради финансовите проблеми на зоопарка, съобщава вестник “Индипендънт”.
Кнут се роди на 5 декември 2006 г. от цирковата мечка Тоска от Източна Германия. Раждане на мечета стана за първи път в Берлинската зоологическа градина от 30 години насам. Майката обаче се отказа от тях . Съгласно правилата служителите в зоопарка трябваше да умъртвят мечето. Работник в зоопарка обаче замени майката на Кнут. Мечето стана много популярно в Германия. Печалбата от пожертвованията в негова полза и от продажбата на лицензирани сувенири възлезе на такава сума, че Кнут беше наречен “мечка-милионер”. За да задържи порасналия Кнут, Берлинският зоопарк трябва да похарчи 9 милиона евро за разширяването и благоустройството на клетката му. “Не можем да си позволим да задържим мечката, отчитайки икономическата ситуация”, казаха от зоопарка. “Рано или късно той трябва да си отиде. На Кнут трябва да бъде намерен нов дом”, каза гледачът на мечките в зоопарка Хайнер Клес, като отбеляза, че Кнут ще трябва да напусне зоологическата градина през 2010 г. По най-скромни изчисления за две години Кнут е донесъл 10 милиона евро, посочва РИА “Новости”. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.