Бившият германски канцлер Ангела Меркел беше един от най-популярните политици в света, когато се пенсионира през 2021 г., но критиците все повече поставят под съмнение нейното наследство преди публикуването на нейните мемоари, съобщават АФП и "Ройтерс".

"Свобода", написана в съавторство от Меркел и нейния дългогодишен политически съветник Беате Бауман, ще бъде публикувана на 30 езика  точно, когато Германия се бори с дълбока политическа криза преди предсрочните избори през февруари.

Съдържанието на книгата от 736 страници е строго пазена тайна, но се очаква да хвърли нова светлина върху четирите мандата между 2005 и 2021 г., през които тя беше най-влиятелната жена в света. Но тъй като най-голямата икономика в Европа е в хаос, откакто тя напусна поста, критиците вече се насочиха към Меркел преди датата на публикуване.

В книга, озаглавена "Илюзията", Екарт Лозе, журналист от вестник Frankfurter Allgemeine Zeitung, каза, че 70-годишната Меркел е "оставила след себе си недовършени дела", информира "Нюз бг". В друг язвителен анализ The Economist наскоро коментира, че "16 години без реформи оказват влияние върху Германия и Европа".

Коментари като тези показват колко много общественото мнение се е обърнало срещу Меркел от 2021 г. насам, когато имиджът й все още беше "много положителен като цяло", каза изследователят Мари Крпата, експерт по германската политика, пред АФП.

В интервю за вестник Tagesspiegel политологът Волфганг Шрьодер каза, че две основни неща са променили пейзажа в Германия след пенсионирането на Меркел: войната в Украйна и "колапсът на експортно-ориентирания икономически модел".

Откъси от мемоарите бяха публикувани в германския седмичник Die Zeit късно вечерта в сряда, допълва "Ройтерс". Тя описва трудностите си в отношенията с американския президент Доналд Тръмп, руския му колега Владимир Путин и други лидери.

Меркел разказва в книгата, че е потърсила съвет от папа Франциск как да се справи с Доналд Тръмп, когато той беше избран за първи път за президент на САЩ. Тя се е надявала "да убеди човек с манталитета на строителния предприемач" на победител или губещ, да не напуска Парижките споразумения за климата.

"Той виждаше всичко от гледната точка на предприемача, който беше преди да влезе в политиката, пише тя. Всеки парцел земя можеше да бъде продаден само веднъж и ако той не го получи, някой друг го направи. Така виждаше света."

Франциск ѝ дава съвета за огъване, но без пречупване. 

Написана преди преизбирането на Тръмп, книгата изразява "сърдечната надежда", че вицепрезидентът Камала Харис ще победи своя съперник.

Тя ще представи книгата в САЩ в началото на декември във Вашингтон с бившия президент Барак Обама, с когото са изковали тесни политически връзки.

Меркел не изразява съжаление за политиката си към Русия и не се изявяваше, след като напусна поста.

В публикуваните откъси от нейните мемоари тя обсъжда многобройните си срещи с Путин, описвайки го като човек, който отчаяно иска да бъде взет насериозно.

В един момент тя изглежда предполага, че нахлуването на Путин в Украйна през 2022 г. е насрочено да последва нейното напускане на поста.

"Няма винаги да бъдеш канцлер и тогава те ще се присъединят към НАТО", каза той за Украйна. — И искам да предотвратя това.

Някои лидери от Централна и Източна Европа, добави тя, са били виновни за пожелателно мислене:

"Те изглежда искат страната просто да изчезне, да не съществува. Не мога да ги обвинявам. Но Русия, тежко ядрено въоръжена, съществува."

Бившият германски канцлер Ангела Меркел разказва в мемоарите си, че това, което я е поразило в руския президент Владимир Путин, е неговата увереност в собствената му правота. Фрагменти от книгата публикува германският вестник Die Zeit.

„Това, което ме порази преди всичко, беше чувството му за собствена правота“, пише Меркел.