Меркел ще лобира за налагане на правилата на социалната пазарна икономика

https://blitz.bg/svyat/merkel-shte-lobira-za-nalagane-na-pravilata-na-socialnata-pazarna-ikonomika_news29024.html Blitz.bg

Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че ще лобира за по-твърди правила в икономиката и посочи, че кризата създава възможност за повече контрол и прозрачност.

Меркел заяви, че нейното правителство ще увеличи разходите за инфраструктура и образование, за да стимулира растежа, но предупреди, че няма да се поддаде на натиска за силно разходно стимулиране. „Светът учи урока си от кризата“, заяви Меркел, като подчерта, че с безотговорното си поведение някои банкери и мениджъри са виновни за кризата. „Светът живееше с повече от средствата, с които разполагаше“, подчерта тя. Меркел, която вече е отправяла непреки критики срещу САЩ и Великобритания за провала на предишни опити за въвеждане на контрол и увеличаване на прозрачността, заяви, че кризата дава възможност за „въвеждането на международни правила, основани на принципите на "социалната пазарна икономика“. „Държавата е пазител на икономическия и социален ред. Съревнованието трябва да притежава чувство за пропорционалност и социална отговорност. Това са принципите на социалната пазарна икономика. Те са в сила в Германия, но това не е достатъчно“, според германския канцлер. „Тези ръководни принципи трябва да бъдат приети по цяла свят“, добави тя. Правителството на Германия ще стимулира разрастването на пътната и железопътна мрежа, а училищата, тренировъчните центрове и университетите ще бъдат във фокуса на новите програми за правителствени разходи. /Ройтерс
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай