Престъпленията, извършвани от бежанци в Германия намаляват. Това показват нови данни на Федералната криминална полиция. Статистиката обаче има две страни: криминалните прояви намаляват при имигранти от страни като Сирия, Ирак и Афганистан. Но при пристигащите от други страни престъпленията са ясно над средните стойности. Това важи за имигранти от Сърбия, Северна Африка - особено Мароко, и Грузия.
Кореспондентите на германското издание "Ди Велт" търсят причините за статистиката, пише „24 часа”.

Мароко

Само един момент невнимание в кафенето, на автобусната спирка или в магазина, и портомонето или телефонът ви вече ги няма. Малките кражби са част от ежедневието на големите градове в Мароко, разказва Мохамед, художник и зидар.

Намирането на работа е много трудно, особено за младото поколение. Повечето младежи нямат образование. Вместо да се измъчват като строителни работници за 8 евро на ден, те предпочитат да продават наркотици и да крадат.

Много от имигрантите, които вече са в Германия, са от Мароко. През последните години икономиката в градовете в северноафриканската страна бележи успех, но в селските райони предизвикателствата за бъдещето на Мароко са наистина големи.

В някои от тези области бедността все още е голяма. Постепенно много села вече са получили достъп до вода, ток, пътища и училища. Специални програми целят да намалят неграмотността с 40%.

Въпреки това младите хора не виждат перспектива. Той отиват в големите градове, за да търсят работа, или пътуват към Европа. В градовете все още много младежи изпадат от обществото - въпреки реформите на пазара на труда и чуждите инвестиции в икономиката. 

Семейства от предградията на Танжер, Казабланка и столицата Рабат печелят достатъчно, за да осигурят относително добър жизнен стандарт. Но често средствата им се оказват недостатъчно, за да финансират образованието на децата си и по този начин да направят възможна професионалната им кариера.

Вместо това синовете се изпращат възможно по-рано да работят. След дълги спестявания си купуват мобилни телефони, мотоциклети или отиват на почивка. В случай, че въобще си намерят постоянна работа. От предградията се местят към централните части на градовете, за да увеличат приходите си с кражби.

"В нашия квартал има много клошари, които са на улиците особено през нощта", разказва Мохамед, който живее в едно от предградията на Танжер.

"Човек трябва непрекъснато да се оглежда, нищо не е сигурно", допълва той. 40-годишните смятат, че младежите дишат лепило. Много от младите имигранти от Мароко са израснали в такова обкръжение. Без квалификация, в Германие не е по-лесно за тях да открият мечтано, доходно място. По-лесно е обаче с познати да тръгнат по старите, добре познати, криминални пътища.

По-рано Испания беше класическата дестинация за емигриращите мароканци. През последните години обаче заради икономическата криза работните места намаляха.

Марокански имигранти, които в продължение на десетилетия са живеели на испанския полуостров, се завърнаха със семействата си в родината. Но много млади мароканци не искат да се откажат от европейската си мечта и мигрират в други европейски държави, сред които Германия.

Грузия

За грузинската мафия разказва председателят на Федералната германска полиция - Андре Шулц. През март той се опита да обясни в доклад увеличаващите се битови кражби. Според неговите данни те са извършвани от криминално проявени в кавказката страна, пренесли се в Германия.

Грузия не е от държавите, от които най-често пристигат бежанци в Германия. Голяма част от молбите за убежище от там са отхвърлени, но времето, в което заявилите ги изчакват, за да получат отговор - между 8 и 10 месеца, използват за извършването на престъпления.

През април тази година вътрешният министър на Грузия Гиорги Мгебришвили посети Германия. Тогава той остро осъди сънародниците си, че злоупотребяват с търсенето на убежище. "Тези престъпници може да са родени в Грузия, но те не са грузинци в сърцата и душите си. Те носят срам за страната и грузинското правителство прави всичко, за да ги изключи от схемите", заяви Мгебришвили.

90-те години е времето в Грузия, което се нарича "Кражби според закона", или "Кражби, които се подчиняват на кодекса". Има организации, които действат в цялото постсъветско пространство. След Революцията на розите през 2003 година правителството на Михаил Саакашвили нанася безпрецедентни удари по мафията.

Структурите й се разпадат, много мафиоти са осъдени на дълги години затвор. Други трябва да напуснат страната. Много от тях заминават за Русия, ако се завърнат, може да попаднат зад решетките.

Въпреки че коалицията "Грузинска мечта", която управлява от 2012 година, използва по-меки мерки в борбата с криминалността, няма признаци, че Грузия е превърната в мафиотска страна, която контролира връзките си в Германия.

По-вероятно става въпрос за източноевропейски групи, към които са се присъединили грузински граждани.

През 2014 година Грузия подписа споразумение за асоцииране с ЕС и иска Брюксел и Берлин да я възприемат като надежден партньор. Докладът за грузинските престъпници в Германия силно повлия върху образа й в негативен план. Грузинската полиция полага усилия да сътрудничи на Германия.

Сърбия

Сръбските граждани имат много малки шансове да бъдат разпознати като търсещи убежище. Използват заявленията си, за да могат да пристигнат в Германия, след това извършват криминални престъпления. Въпреки това статистиката на Федералната криминална полиция изненада сръбските събеседници и партньори в Белград.

В медиите криминалността на сърбите в чужбина често е поставяна като тема, но много рядко във връзка с търсенето на убежище.

Разследващият журналист Слободан Георгиев припомня зрелищни случаи на организирана престъпност в Сърбия, особено случая с братята Омани - те обаче са косовари. И това показва първия проблем - доколко са валидни данните в статистиката.

Белград възприема Косово като част от Сърбия. Косоварите кандидатстват за сръбски паспорти и получават. В статистиката на Федералната криминална полиция на Германия попадат в отделна графа. Ако обаче имат сръбски документи, те се определят като сърби.
Албанските и косоварските кланове присъстват в черния списък най-вече с търговията на дрога и проституцията. Престъпленията срещу собствеността са най-често срещаните престъпления на сръбските кандидати за убежище.

Сръбски експерт в Белград показва, че феноменът роми да пристигнат в Германия, да потърсят убежище и да извършат престъпление, не е само сръбски. Примери могат да се дадат и от България и Румъния.

"В бежанската криза толкова много сръбски роми са заявили желание за убежище в Германия и Австрия, че европейците са принудени дори при обратно преминаване на границата да изискват визи от сръбските граждани", коментира журналистката Милана Пеич.

В статистиката на Федералната криминална полиция на Германия ромите никъде не се разглеждат като отделна група заподозрени.