Шокиращи данни разкриват, че безопасните държави в Европа търпят натиск по границите си от мигрантите, които обаче не искат да се заселват в тях, а се запътват към по-желани държави като Германия, Франция и Великобритания.
Сирийските бежанци смятат, че голяма част от държавите в Европа, през които минават, за твърде бедни, въпреки че самите те напускат опустошената си от войни родина, пише The Daily Express.

Стотици хиляди мигранти от Сирия, Ирак и Афганистан са преминали през Гърция, Македония и Сърбия, за да достигнат до ЕС на границата на Унгария. Повечето от тях нямат намерение да останат в държавите, през които са минали.

Мигрантите имат право да поискат бежански статут в Сърбия при навлизане на нейна територия. От 577 995 мигранти едва 583 са се възползвали от тази възможност. Поради това сръбското правителство е създало специален законов статут за лицата, които преминават през страната, без да възнамеряват да останат. Сръбският министър-председател Александър Вучич заяви, че сръбският народ приветства бежанците и че е готов да им помогне. „Бежанците са в безопасност тук. Някои ще останат, въпреки че знаем, че те искат да отидат в по-развити държави. Ако искат да останат тук, то няма проблем“, посочи той. 
Със средна заплата от около 330 евро месечно страната не е примамливо място за бежанците. Преди време интервюирани в лагер за настаняване сирийски бежанци заявиха, че „няма начин“ да поискат бежански статут в Сърбия, въпреки че се налага да живеят месеци в тях и да се налага да разчитат на трафиканти, за да ги прекарат през границата. 

60-годишният Мохамед Миреш от Сирия чака в лагер за мигранти в Сърбия преди да може да достигне до Германия с жена си и със сина си. „В Турция се опитахме да работим , разнасяйки по 50-60 килограма товар във ферма, но не получавахме почти никакви пари за това. В Германия синът ми ще има бъдеще. Тук в Сърбия за нас няма нищо. Германия ни иска. Германия ни каза, че можем да дойдем в нея“, смята той.

23-годишният Каис Халими заяви, че е напуснал Афганистан, за да достигне до Германия. Той заяви, че Сърбия е „твърде бедна“. „Къде ще работим тук? Разбира се, че ще чакаме тук, докато не намерим начин да преминем нататък“, заяви той.