Премиерът на Чешката република Мирек Тополанек получи нов двегодишен мандат начело на Гражданската демократична партия. Той ръководи партията от 2002 г.
Тополанек ще остане начело на правителството, което ще поеме председателството на Европейския съюз през следващия месец.
Делегатите на партийния конгрес в Прага предпочетоха 52-годишния Тополанек пред кмета на Прага Павел Бем, подкрепян от президента Вацлав Клаус – основател и ръководител на партията от 1991 до 2002 г. Президентът Клаус, който е отявлен евроскептик, се отказа вчера от почетното председателство на ГДП заради разногласия с Тополанек, който подкрепя ратифицирането на Лисабонския договор за реформиране на ЕС. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.