Саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман е нарекъл убития саудитски журналист дисидент Джамал Кашоги "опасен ислямист" дни след изчезването му в телефонен разговор със зетя на американския президент Доналд Тръмп - Джаред Къшнър, и съветника му по националната сигурност Джон Болтън. Това съобщава американският Washington Post, позовавайки се на хора, запознати с разговора.

Джамал Кашоги пишеше именно за Washington Post.

В телефонния разговор, който е бил проведен преди кралството публично да признае убийството на Кашоги, престолонаследникът е призовал Къшнър и Болтън да запазят съюза между САЩ и Саудитска Арабия и заявил, че журналистът бил член на "Мюсюлманско братство", групировка, която отдавна се противопоставя на Болтън и други висши представители на администрацията на Тръмп.

Опитът да критикува Кашоги в частни разговори е в противоречие с по-късните публични изявления на саудитското правителство, заклеймяващи смъртта на журналиста като "ужасна грешка" и "ужасна трагедия".

"Инцидентът, който се случи, е много болезнен за всички саудитци", посочил принцът, който е де факто лидерът на Саудитска Арабия, в разговора, който се е състоял през миналата седмица. "Инцидентът не е оправдаем", допълнил Салман.

Саудитският посланик в САЩ Халид бин Салман определи Кашоги през миналия месец като "приятел", който посвети "голяма част от живота си да служи на страната си".

В изявление, публикувано от "Вашингтон пост", семейството на Кашоги нарече неправилно охарактеризирането на журналиста като "опасен ислямист".

"Джамал Кашоги не беше член на "Мюсюлманско братство". Той отричаше многократно подобни твърдения през последните няколко години", посочиха от семейството, допълвайки: "Джамал Кашоги не беше опасен човек по никакъв начин. Да се твърди противното би било нелепо."

Лице, запознато с разговора, заяви, че Болтън не е сигнализирал, че не е одобрил оценката на престолонаследника за Кашоги по време на разговора.

Саудитски официален представител отрече вчера, че Мохамед бин Салман е направил твърденията, изтъквайки, че "рутинни разговори съществуват от време на време" с младия лидер и официални представители на САЩ, но "такъв коментар не е бил правен".

Саудитска Арабия беше изправена пред осъждане от международната общност за променящите се версии за изчезването на Кашоги на 2 октомври в саудитското консулство в Истанбул. Кралството първоначално твърдеше, че Кашоги е излязъл от консулството невредим, а след това обяви, че саудитски агенти са го убили при случайна "юмручна схватка", а в последно време версията се промени отново, а именно, че имало доказателства, че убийството му е предварително планирано.