Молдова изтегля контингента си от Ирак предсрочно

https://blitz.bg/svyat/moldova-izteglya-kontingenta-si-ot-irak-predsrochno_news25197.html Blitz.bg

Молдова ще изтегли предсрочно военния си контингент от Ирак, обяви министърът на отбраната на републиката Виталий Врабие.

По думита на Врабие това ще стане до края на тази година, а не през януари 2009, както бе планирано предварително. "Мандатът на контингента ни в Ирак изтича през януари 2009 г. Но отчитайки, че ситуацията в страната се стабилизира, молдовските военнослужещи ще се върнат у дома през декември тази година. Ако бъде получена нова молба от иракското правителство за оказване на помощ, решението ще бъде взето на политическо ниво", отбеляза Врабие. Молдовският контингент в Ирак е от 20 души - 16 сапьори и четирима щабни офицери. Републиката ги изпрати в Ирак през септември 2003 г., като през тези години те бяха сменени 6 пъти. Участваха само наемни войници - пехотинци, сапьори и лекари. "За 5 години нашите сапьори обезвредиха и неутрализираха в Ирак около 350 000 взривоопасни обекта", посочи министърът. /ИТАР-ТАСС
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай