Молдова ще изтегли предсрочно военния си контингент от Ирак, обяви министърът на отбраната на републиката Виталий Врабие.
По думита на Врабие това ще стане до края на тази година, а не през януари 2009, както бе планирано предварително. "Мандатът на контингента ни в Ирак изтича през януари 2009 г. Но отчитайки, че ситуацията в страната се стабилизира, молдовските военнослужещи ще се върнат у дома през декември тази година. Ако бъде получена нова молба от иракското правителство за оказване на помощ, решението ще бъде взето на политическо ниво", отбеляза Врабие. Молдовският контингент в Ирак е от 20 души - 16 сапьори и четирима щабни офицери. Републиката ги изпрати в Ирак през септември 2003 г., като през тези години те бяха сменени 6 пъти. Участваха само наемни войници - пехотинци, сапьори и лекари. "За 5 години нашите сапьори обезвредиха и неутрализираха в Ирак около 350 000 взривоопасни обекта", посочи министърът. /ИТАР-ТАСС
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.