Съвпадайки с неофициалното представяне на двата китайски изтребителя от шесто поколение на 26 декември, публикуването на снимки на нова тежка система за ранно предупреждение и контрол във въздуха даде представа за бъдещето на въздушното командване и контрол на страната, както и за възможностите на сензорите от повишена важност, пише Military Watch Magazine.

Бордовите системи за ранно предупреждение и контрол носят радари, които са няколко пъти по-големи от тези, които могат да бъдат разположени дори на най-големите изтребители, и могат да служат като командни пунктове за изпълнение на управлението на битката.

Те се смятат за важни мултипликатори на силите за бойната авиация и помагат на изтребителите и другите средства да откриват, проследяват и приоритизират целите си и да координират действията срещу тях.

Съвременните системи за ранно предупреждение и контрол във въздуха могат също така да обменят данни за насочване чрез връзки за данни и дори да насочват ракети, изстреляни от други средства, като изтребители или системи за противовъздушна отбрана, към техните цели.

Стойността на техните мощни сензори с повишена мощност се счита за особено висока в конфликти, които вероятно ще включват голям брой самолети от пето и шесто поколение стелт, тъй като се очаква техните големи радари, свързани в мрежа с тези на изтребителите и евентуално с наземни и корабни радари, да могат значително да увеличат разстоянията, на които самолетите стелт могат да бъдат проследявани и насочвани.

Новият KJ-3000 е забележителен с това, че е базиран на местно разработения транспортен самолет Y-20B, задвижван от двигатели WS-20, който в момента е най-големият транспортен самолет в производство навсякъде по света.

Преди това Shaanxi KJ-500 формира гръбнака на китайския флот за система за ранно предупреждение и контрол във въздуха и при влизането си в експлоатация през 2015 г. въведе важни подобрения в сравнение с предишните китайски системи за ранно предупреждение и контрол във въздуха, включително подобрения в технологиите за радар AESA и връзка за данни и възможност за проследяване на 100 цели едновременно.

Самолетът е базиран на местния четиримоторен турбовитлов транспорт Shaanxi Y-9, който обаче е много по-лек от Y-20 с по-ограничени летателни характеристики и издръжливост.

Въпреки че се очаква KJ-500 да остане в производство в обозримо бъдеще, като подобреният вариант KJ-500A беше представен на  Airshow China 2022 , включващ значителни подобрения на авиониката, се очаква KJ-3000 да служи като по-тежък аналог, способен на носещи много по-големи сензори като част от уникална високо-ниска комбинация от системи. Трябва да се отбележи, че никоя друга ВВС в света не използва такава комбинация. Трета система KJ-600, също се съобщава, че наскоро е влязла в експлоатация и в момента се произвежда за китайския флот, пише MWM.

Y-20 играе все по-централна роля в Китайската народна освободителна армия и преди това е разработен във въздушен танкер, YY-20, който  започна обучение за бойна готовност  през август 2022 г. Точно както YY-20 постепенно революционизира китайския преди относително ограничени възможности за зареждане с гориво във въздуха, KJ-3000 се очаква напълно да трансформира своята тежка категория AEW&C флот.

Стойността на модерните системи за ранно предупреждение и контрол във въздуха наскоро беше демонстрирана в руско-украинската война, в която Русия използва своя ограничен флот от самолети A-50U, за да насочва своите противовъздушни ракети с най-голям обсег, като 40N6 и R-37M, за да поразяват цели при екстремни цели пробег 300-400км.

Очаква се стойността, приписвана на системата за ранно предупреждение и контрол във въздуха, да продължи да расте, тъй като по-сложните средства за въздушна война, включително автономни и полуавтономни безпилотни самолети, играят все по-голяма роля в бъдещите флотилии.

Въпреки значителните инвестиции в полето, зависимостта на Китай от системата за ранно предупреждение и контрол във въздуха е значително по-ниска от западните военновъздушни сили, тъй като неговите изтребители носят средно много по-големи радари от техните западни колеги. J-20 и J-16, които формират гръбнака на флота на страната, носят радари, много по-големи от тези на всеки западен изтребител, няколко пъти по-големи от тези на F-16, които формират гръбнака на американския флот, и доста над два пъти по-голям от този на F-35. 

Китай е и единствената страна, която е разработила двуместни стелт изтребители, позволяващи на втори офицер да изпълнява роли за управление на битката по начини, които са невъзможни за F-35 или F-22.

Разширените възможности на Китай за система за ранно предупреждение и контрол във въздуха се считат за водещ фактор, стимулиращ Съединените щати да инвестират през 2022 г. в придобиването на Boeing E-7 Wedgetail, въпреки че самолетът е значително по-малък и носи много по-лек набор от сензори от KJ-3000. E-3 Sentry от епохата на Студената война, на който в момента разчитат военновъздушните сили на САЩ, се счита за отдавна остаряла, пише още изданието.