Сръбските полицаи от години са облечени в износени и изпокъсани униформи. Неотдавнашният арест на членовете на т. нар. “текстилна мафия”, сред които и собственикът на “Уно Мартин” Небойша Мартинович, потвърди дългогодишните подозрения, че на сръбската полиция е била продавана стока с най-лошото качество, пише сръбският вестник “Прес”.
Най-зле са полицаите от Прокуплье, които вече шест години носят униформи, които са се скъсали още, когато са ги получили. Полицаите в града казват, че се срамуват от самите себе си на улицата, защото от 2002 г. не са сменяли панталоните и куртките, които днес почти не приличат на полицейска униформа. Панталоните им са изтъркани, а куртките са пълни с кръпки. Другият проблем е, че част от полицаите изобщо нямат нови униформи и носят взети на заем от пенсионирани колеги. В Прокуплье почти няма полицай, който през последните години поне веднъж да не е написал молба за нова униформа. За съжаление обаче никой нищо не е получил. “Смеят ни се минувачите, онези, които арестуваме, а ние, от мъка, се шегуваме на свой гръб. Нямаме всички летни и зимни униформи, а лятната например носим по цяла година. Един колега носеше през лятото дълга зимна куртка, защото не му беше осигурено лятна. Накрая взе на заем от по-стар колега, който се пенсионира. Можете да си представите как изглежда всичко това в очите на гражданите, но и на онези, които арестуваме. Смешно, няма друга дума”, казва полицай от града. “Един колега, който е патрул, нарочно с бели конци заши износената си куртка, защото мислеше, че така ще привлече вниманието и ще получи нова униформа. Не успя и продължава да си носи същата куртка”, казва полицаят. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.