Според информацията от предстоящ доклад, Американският флот иска да се разшири много отвъд вече планирания си амбициозен план за 355 бойни кораба, като някои предложения стигат дори до 530 плавателни съда, много от които трябва да са безпилотни.

Според Defense News, който разглежда някои от помощните документи за предстоящото Изследване за бъдещето на Военноморските сили, Флотът иска значително реструктуриране на силите си като част от огромно разширение на наличните сили.

Американският флот предвиден от двете групи, които бяха назначени от военния министър Марк Еспер се предвижда да бъде по-лека сила с много повече кораби, включително големи надводни бойни кораби, но по-малко самолетоносачи.

Много от тези кораби ще бъдат или безпилотни или с възможност за контрол от екипаж или пък са вече с ограничени изисквания за броя на обслужващия ги персонал от моряци, благодарение на изкуствения интелект.

Флотилиите, които тези групи предвиждат са наистина огромни - между 480 и 534 кораба, което е с 35 процента увеличение на броя на вече поставената цел от 355 морски съда.

Американският флот в момента има 293 морски съда на служба, включително надводни и подводни машини.

"Един от начините да получите бързо толкова голям флот е да се движим към кораби с по-малко екипажи, които с времето могат да станат безпилотни", заяви министър Марк Еспер за Defense News още през февруари.

"Можем да изберем опцията с кораби с по-малки екипажи и да се придвижим нататък. Можете да надграждате на тях, за да станат те опционално оперирани от човешки екипажи, а после и в зависимост от сценария или технологията, някои могат да стигнат до точката да бъдат безпилотни", обясни той.

Миналата седмица Еспер заяви пред аудитория в тинк-танка РАНД, че дори Китайският народноосвободителен флот, който е по-голям от Американския флот и е заложил амбициозната цел от 425 кораба, е по-слаб от Военноморските сили на САЩ.

В същото време той заяви, че Американският флот трябва да продължи да расте отвъд 355-те кораба за да поддържа превъзходството си.
Принципът не е далеч от този приет от британския Кралски флот в годините преди Първата световна война, когато Лондон е изправен пред разширяването на Германския флот, което заплашва върховенството му в откритите морета.

Тогава Лондон установява задължително съотношение от 3:2 на главните бойни кораби спрямо централноевропейската империя, гарантирайки, че ще има винаги повече съдове от Берлин.

Междувременно, Американският фолт продължава да изостава дори зад собствените си планове за корабостроене, според които трябва да има 355 кораба до 2030 година.

Доклад на Изследователската служба на Конгреса от 17 септември отбелязва, че петгодишният корабостроителен план на флота е в недостиг на 13 кораба спрямо първоначалният план за фискалната 2020 година, като само 42 морски съда са построени, вместо планираните 55.
Според един доклад, представители на флота се страхуват, че една "куха сила" може да съществува на хартия, но да няма моряци за адекватно управление и поддръжка на целия флот.

АМериканският флот има недостиг на личен състав, който се изразява в липсата на 9000 моряци, твърди доклад от февруари.

В същото време, през май началникът на военноморския персонал вицеадмирал Джон Нюъл Джуниър заяви, че е "умерено оптимистичен", че флотът ще стигне наборната си цел от 40,800 нови служители за фискалната 2020 година, която свършва на 1 октомври.
Според Спутник, корабите на американския флот вече плават с много по-малки екипажи, отколкото би трябвало.

Така например, средно само 265 офицери и моряци работят на ракетните есминци от клас "Арлей Бърк", които са основната ударна сила на надводния флот на Америка.
Според информационната страница на флота, бойният кораб трябва да оперира с 323 души екипаж.

"Има някои определени класи кораби, които в момента дори не съществуват, и които се опитваме да добавим в списъка, но общото послание е, че това ще е много по-голям флот, много по-добре разпределен флот, много по-издръжлив флот", заяви тогава действащият военноморски министър Томас Модли за USNI нюз във февруари, когато заповяда оценка на силовите структури.

"Трябва да измислим какъв е този път и да разберем основните си ограничения, защото никой не иска флот от повече от 355 кораба, които са призраци, които не можем да поддържаме. Тъй че гледаме да балансираме тези неща", заяви военноморският секретар.