Тълпи от вярващи се втурнаха към историческа статуя на Исус Христос на ежегодния фестивал във филипинската столица, който е едно от най-големите световни шоута на ревностния католицизъм. Мнозина в тълпата от мъже и жени, които според полицията са били повече от един милион, вярват, че докосването до Черния Назарянин или присъствието им там може да излекува болните или да им донесе късмет. 


Желаещите да се докоснат до статуята се катерят един върху друг 

Поклонниците се събраха преди зазоряване, за да видят статуята в истинския й размер, докато се придвижваше върху метална платформа по седемкилометровия маршрут през тесните улички на Манила от екип, придържащ я с дебели въжета. 

„Оживях след инсулт заради него (Бог). Ще правя това всяка година, докато навърша 100 години“, каза 70-годишният Хоакин Бордадо, който присъства на процесията от десетилетия. „Бог ми заповяда да направя това и не се чувствам изтощен“, добави той, облечен в робас дължина до глезена и венец от бодлива тел. 

Около него хората скандираха „Вива Назарянина“ („Да живее назарянина“), блъскайки се за да го видят или правейки селфи с разпънатата на кръст статуя, облечена в керемидена роба и покрита с трънен венец. 

„Ритъм на мира“
Вярващите, боси в знак на покаяние, се катереха един върху друг, за да докоснат плаща на иконата, носеща името на рожденото си място. 
 


Поклонниците вярват, че ще бъдат излекувани и с повече късмет ако се докоснат до разпънатия на кръст назарянин в роба и с трънен венец 

Смята се, че тя е оцеляла в пожар през 17-ти век, докато е била на път към Филипините, превърнали се в бастион на католицизма в Азия в 400-годишната история като испанска колония. 

Шефът на полицията във Филипините Оскар Албайалде каза, че е разположил над 7 000 служители, за да охраняват събитието, а мобилните телефонни мрежи бяха прекъснати като предпазна мярка срещу дистанционно взривяване на бомби. 
 


Над 700 служители на реда и Червения кръст се грижат за продължаващата 20 часа процесия 

Властите не съобщават за някаква конкретна заплаха за шествието, но нацията е дом на няколко активни бунтовници, извършвали нападения срещу цивилни. 

До ранния следобед, сред пика на 20-часовата процесия, Червеният кръст вече се е намесил при близо 220 пациенти за припадъци, замаяност, натъртвания и навяхвания. Всяка година стотици ранени и няколко смъртни случая не са нещо необичайно. 

Критиците твърдят, че шествието е смесица от суеверие и ненужен риск за хората, които се събират всяка година. 


Статуята изминава 7-километров маршрут в столицата Манила 


Но църковните власти казват, че практиката е жизнен израз на вяра сред нацията от 105 милиона души, която е преобладаващо християнска. Сред тях има повече от 80 милиона католици. 

„Ако сте външен човек, няма да чуете, видите или усетите тази вяра. Ще видите само неконтролирана и хаотична ситуация“, каза отец Даничи Хюй, свещеник в дестинацията на шествието, църквата Куапо. „Но вътре има ритъм на мир. Има спокойствие“, сподели още той. 

Източник и снимки: БГНЕС