Наричат я река Омо. Това е важна река в Южна Етиопия. Курсът ѝ е изцяло в границите на африканската страна и се влива в езерото Туркана на границата с Кения.

Реката е важен ресурс и без нея племената и животните в Южна Етиопия няма да оцелеят. Водите ѝ се използват за напояване, храна, питейна вода, къпане, пране и развлечения. Хоминидните вкаменелости са открити покрай речните брегове и се смята, че именно тук е започнало най-ранното съществуване на човечеството.

 

Когато реката наводнява, осигурява хранителни вещества на почвата и така племената отглеждат храната си. Много от местните жители отглеждат култури на брега на реката.

Долина на Омо се простира върху площ от 165 кв. км. В седиментните находища се откриват много вкаменелости, които са от основно значение в изучаването на човешката еволюция.

Поради отдалеченото си местоположение, долината Омо е място, запазено по уникален начин за научни изследвания.

Южната част на долината е дом на осем различни племена, наброяващи около 200 хил. души. Те живеят тук от векове.

 

Тази земя е впечатляващо красива и с разнообразни екосистеми, включително тревни площи, вулканични зони и един от малкото останали "девствени" речни гори в полусуха Африка, които поддържат голямо разнообразие от диви животни.

Боди, Каро, Мурси и Нянгатом живеят по поречието на река Омо и зависят от водите ѝ за препитание.

Други народи, като Хамар, Сури и Туркана, живеят по-далеч от реката, но мрежата от междуетнически съюзи означава, че те също могат да имат достъп до наводнените равнини. Особено в периоди на недостиг.

Въпреки това сътрудничество, се случва да има периодични конфликти, тъй като хората в долината се конкурират за природни ресурси.