Намаляват заплатите на естонските министри с 8%

https://blitz.bg/svyat/namalyavat-zaplatite-na-estonskite-ministri-s-8_news48076.html Blitz.bg

Естонското правителство на свое вечерно заседание в понеделник реши да съкрати с 8% заплатите на всички чиновници в министерствата и държавните ведомства, включително на премиера на страната и министрите, съобщиха от правителствената пресслужба.

По думите на премиера Андрус Ансип намалението с 8% не означава, че заплатите на всички държавни чиновници ще бъдат съкратени еднакво, като хората, които получават по-ниски заплати, ще бъдат по-малко засегнати. Правителството смята до края на май да утвърди втория, допълнително намален бюджет с 5,5 млрд. крони (около 352 млн. евро), за да удържи бюджетния дефицит на ниво под 3% от брутния вътрешен продукт и да си остави надеждата за влизане в еврозоната през 2011 г. По-рано естонският министър на финансите отбеляза, позовавайки се на икономическа прогноза на Централната банка на страната за спад от 12,3% в националната икономика през 2009 г., че през настоящата година предстои съкращаване на бюджета с 5,5 млрд. крони, а през следващата – с 12,7 млрд. крони. Естонският парламент пък прие през февруари намален държавен бюджет, където разходите бяха свити с 8 млрд. крони. /РИА Новости”
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай