Немски изтребител “Месершмит”, свален по време на Втората световна война, беше намерен под Калининград , предаде РИА Новости.
Той е намерен при разкопки за прокарване на тръбопровод. За последните 20 години това е първият немски изтребител, намерен в района, се казва в съобщението. Първо са били открити радиаторът и моторът на самолета, които са се намирали на 6-7 метра дълбочина. “Първоначално се е предполагало, че става въпрос за съветски самолет, но немските букви и маркировка на приборите доведоха до промяна на версията”, се казва в репортажа. Едномоторният “Месершмит” е един от най-масовите изтребители в историята на авиацията. Активно използван от Германия по време на Втората световна война, той е приет на въоръжение през 1937 година. Максималната му скорост превишава 700 км/ч. Той е бил управляван от един пилот, бил е въоръжен със стрелково оръжие с различен калибър и авиобомби. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.