Нападнаха болница с пациенти от ебола в ДР Конго, евакуираха болни и медици

Въоръжено нахлуване в болница в източната част на ДР Конго прекъсна лечението на пациенти с ебола

https://blitz.bg/svyat/napadnaha-bolnica-s-pacienti-ot-ebola-v-dr-kongo-evakuiraha-bolni-i-medici_news1153578.html Blitz.bg

Група разгневени младежи нахлуха в болница, лекуваща пациенти с ебола в източната част на Демократична република Конго, което принуди медицинския персонал спешно да евакуира болни и служители. Инцидентът е станал в района, смятан за епицентър на най-новото огнище на опасното инфекциозно заболяване, съобщава Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Според първоначалната информация нападението е било насочено срещу многопрофилната болница Многопрофилна болница „Монгбвалу“. Все още няма потвърдени данни дали има пострадали при инцидента.

Ебола и хаос в Конго: Подпалени лечебни палатки, избягали пациенти, епидемията навлиза в опасна фаза

Медицинският директор на лечебното заведение д-р Ричард Локуду заяви пред агенцията, че нападателите са поискали телата на двама свои близки.

„Имаше стрелба и лекарите се опитаха да евакуират пациентите и персонала“, каза той в телефонен разговор.

По думите му болницата е поставена в състояние на повишена тревога, докато ситуацията в района остава напрегната и несигурна. Засега няма повече подробности за развоя на безредиците.

Обявиха международна извънредна ситуация заради над 200 жертви в Африка

Случаят е пореден удар по здравната система в региона. Това е третото нападение само за седмица срещу здравни заведения, които работят при ограничени ресурси и приемат предполагаеми случаи на ебола.

Новото огнище допълнително засилва опасенията на здравните власти. Световна здравна организация вече обяви ситуацията за извънредна заплаха за общественото здраве от международно значение, а продължаващото насилие затруднява усилията за овладяване на разпространението на заболяването.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай