Група разгневени младежи нахлуха в болница, лекуваща пациенти с ебола в източната част на Демократична република Конго, което принуди медицинския персонал спешно да евакуира болни и служители. Инцидентът е станал в района, смятан за епицентър на най-новото огнище на опасното инфекциозно заболяване, съобщава Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Според първоначалната информация нападението е било насочено срещу многопрофилната болница Многопрофилна болница „Монгбвалу“. Все още няма потвърдени данни дали има пострадали при инцидента.
Медицинският директор на лечебното заведение д-р Ричард Локуду заяви пред агенцията, че нападателите са поискали телата на двама свои близки.
„Имаше стрелба и лекарите се опитаха да евакуират пациентите и персонала“, каза той в телефонен разговор.
По думите му болницата е поставена в състояние на повишена тревога, докато ситуацията в района остава напрегната и несигурна. Засега няма повече подробности за развоя на безредиците.
Случаят е пореден удар по здравната система в региона. Това е третото нападение само за седмица срещу здравни заведения, които работят при ограничени ресурси и приемат предполагаеми случаи на ебола.
Новото огнище допълнително засилва опасенията на здравните власти. Световна здравна организация вече обяви ситуацията за извънредна заплаха за общественото здраве от международно значение, а продължаващото насилие затруднява усилията за овладяване на разпространението на заболяването.