Напрежение Путин - Меркел, разменят си остри реплики
През последните няколко дни имаше многократни съобщения за раздвижване на руските войски по границата с Украйна и сражения по демаркационната линия
Това трябва да деескалира ситуацията, заяви заместник-говорителката на правителството в Берлин Улрике Демер в четвъртък след телефонен разговор между Меркел и Путин.
Освен това са били обсъдени и други външнополитически въпроси, особено темите за Сирия, Либия и Босна и Херцеговина.
От друга страна, Русия подчерта след разговора, че Путин е отправил сериозни обвинения срещу Украйна.
Съседната държава е отговорна за провокациите в Източна Украйна, които подхранват ситуацията там, заявиха от руското президентско ведомство. И Путин, и Меркел са изразили загриженост относно ситуацията в Източна Украйна, предава Ройтерс.
Говорителят на кабинета на президента Дмитрий Песков също отхвърли украинските твърдения, че руската инвазия трябвало да отвлече вниманието от вътрешнополитическите проблеми в Русия.
По-скоро Москва трябвало да прояви повишено внимание, когато „на нашите граници има такъв неспокоен регион с потенциал за конфликт, като Украйна“, каза той пред Ройтерс.
През последните няколко дни имаше многократни съобщения за раздвижване на руските войски по границата с Украйна и сражения по демаркационната линия с проруски сепаратисти.
Според изявления на САЩ Вашингтон обсъжда развитието на случая със своите съюзници от НАТО. „Русия вече има повече войски на границата с Украйна, отколкото по което и да е време от 2014 г. насам“, каза говорителката на Джо Байдън Джен Псаки. През същата година Русия анексира Крим.
През последните дни западните държави многократно изразиха загриженост относно изявленията на украинските военни за натрупването на руски сили по границата с Украйна.
Както заяви по-рано Дмитрий Песков, движението на руските войски през територията на Русия не трябва да притеснява други държави, тъй като по никакъв начин не ги заплашва. Той също така подчерта, че случващото се в Донбас е вътрешен украински конфликт, в който руските войски никога не са участвали.
Ситуацията в Донбас се усложни в края на февруари. Почти всеки ден се регистрираха престрелки в региона, включително с използване на миномети и гранатомети. Страните се обвиняват взаимно за влошаване на ситуацията.
На 30 март руският президент Владимир Путин проведе видеоконференция с френския си колега Еманюел Макрон и германския канцлер Ангела Меркел. Наред с други неща, той изрази загриженост от дестабилизацията на ситуацията в Донбас от страна на Киев.
Според говорителя на правителството в Берлин Меркел и Путин са коментирали и казуса с Алексей Навални. Правозащитната организация Amnesty International наскоро остро разкритикува условията в затвора на руския опозиционен политик. Навални е един от най-видните критици на Путин.
Той оцеля при нападение с отрова в Русия през 2020 г. и се лекуваше в Германия. След завръщането си в родината си през януари Навални беше арестуван и осъден на повече от две години и половина затвор.
След като Ангела Меркел призова Владимир Путин да изтегли руските войски от границата с Украйна, отговорът на руския президент не закъсня. Путин обясни в телефонен разговор с Меркел, че Руската федерация е свободна по свое усмотрение да премества части от въоръжените сили през своята територия.
Това съобщи прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков, коментирайки призива на Меркел в разговор с руския лидер да не се увеличава присъствието на войски близо до границата с Украйна.
"Президентът даде необходимите разяснения, каза Песков. - Първо - че ние сме абсолютно свободни да придвижваме нашите въоръжени сили и всякакви части през територията на Руската федерация по наша преценка.
И второ - че, разбира се, в момента Украйна потенциално се превръща в много нестабилен регион и всяка държава, която до границите си има нестабилен, опасен, взривоопасен регион, предприема мерки за гарантиране на собствената си сигурност."
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!
Последвайте ни
2 Коментара: