Националната космическа агенция на САЩ (НАСА) публикува подробен доклад за случилото се на борда на совалката “Колумбия” в момента на катастрофата й преди близо 6 години.
На 1 февруари 2003 г. при връщането си на Земята совалката се взриви над щата Тексас при навлизането си в земната атмосфера. При разследването е установено, че причина за катастрофата вероятно е откъсване на парче изолационен материал от лявото крило на космическия апарат, което се е случило още на старта от космодрума “Кейп Канаверал” в щата Флорида. Когато совалката се подготвяла за кацане, в дупката се навлезли нагрети до свръхвисока температура газове, термозащитата на кораба е била нарушена и екипажът е изгубил съзнание. В доклада се твърди, че астронавтите от “Колумбия” са имали на разположение около 40 секунди, за да разберат, че управлението на совалката е излязло от контрол. Според посочените подробности в документа от 400 страници обезопасителните колани, скафандрите и шлемовете на седемти астронавти не са действали по необходимия начин, което е довело до “смъртоносни травми”. Освен това според данни на НАСА преди полета астронавтите не са преминали необходимата подготовка, която би могла да увеличи шанса им да оживеят. /Би Би Си
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.