НАТО готви отговор на руската агресия в Черно море
„Мисля, че работим по пакет, който да представим на външните министри, като той ще засили наблюдението, както въздушното наблюдение, така и повече кораби на държави от НАТО, които влизат в Черно море, за да се уверим, че ще е безопасно за украинските плавателни съдове да преминават през Керченския пролив в Азовско море”, каза Хътчисън, цитирана от осведомителните агенции.
Посланикът добави, че тези мерки са много важни, за да се гарантира, че „страните около Черно море са в безопасност от руска намеса”.
„Много е важно Румъния, България и Украйна, както и Грузия, да имат сигурност в тази зона на Черно море както за корабите, така и за безопасността си на сушата”, подчерта Хътчисън.
Американският посланик добави, че пакетът от мерки е изготвен след инцидента в Керченския пролив.
Според Хътчисън е „недопустимо украинските моряци да се държат все още в затвор в Москва”. Тя твърди, че хората трябва да се убедят, че „има възможност да се сдържи агресията на Русия”.
Освен това Хътчисън обвини Русия в нарушаване на Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег на действие. Както тя твърди, САЩ са били принудени да спрат да спазват споразумението, тъй като е трябвало „да регулират военния потенциал, като се опитват да сдържат онези, които нарушават самия договор”.
НАТО стартира днес и учение в Черно море с участието на украински и грузински кораби. Това заяви генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг на пресконференция в Брюксел.
Тя се проведе в навечерието на срещата на външните министри на страните-членки, който ще се състои на 3 и 4 април във Вашингтон. Срещата е по повод 70-та годишнина на НАТО.
„Днес кораби от военноморската група на НАТО се намират в Украйна и Грузия. Те ще участват в ученията „Морски щит“ с участието на украински и грузински кораби“, каза той.
На министерската среща НАТО ще обсъди провеждането на нови учение с Грузия.
„Очаквам, че външните министри ще се договорят за нови учения с грузинските сили, по-конкретно за подготовката на нейните морски сили и брегова охрана. Ние ще продължим нашите посещения в грузинските пристанища“, обеща Столтенберг.
Той също така напомни, че от 2018 г. НАТО е увеличил с почти 50% продължителността на своето военно присъствие в Черно море.
На 29 март кораби на Втора постоянна военноморска група на алианса навлязоха в Черно море. Тази мисия е планирана отдавна и не е свързана с изборите в Украйна, които се състояха вчера. Главната цел на групата е провеждането на маневрите „Морски щит 2019“.
Последвайте ни
1 Коментара: