Най-богатият човек в Украйна - Ринат Ахметов, обеща да помогне за възстановяването на обсадения град Мариупол. Там той притежава два огромни стоманодобивни завода, които според него отново ще се конкурират в световен мащаб. Това пише Ройтерс.

Бизнес империята на Ахметов е потърпевша от осем години битки в източната част на Украйна, но той остава убеден, че украинските "смели войници" ще защитят града на Азовско море, опустошен от седем седмици бомбардировки.

Засега обаче неговата компания "Метинвест", най-големият производител на стомана в Украйна, обяви, че не може да изпълнява своите договори за доставка и въпреки че неговата финансова и индустриална SCM Group обслужва задълженията си по дълга, частният му производител на електроенергия DTEK "оптимизира плащането на дълговете си" в споразумение с кредиторите.

Най-богатият украинец се сопна на Русия и ето какво иска да направи

"Мариупол е глобална трагедия и световен пример за героизъм. За мен Мариупол е бил и винаги ще бъде украински град", заявява Ахметов в писмени отговори на въпроси на Ройтерс.

"Вярвам, че нашите смели войници ще защитят града, въпреки че разбирам колко им е трудно", казва той, добавяйки, че е в ежедневен контакт с мениджърите на "Метинвест", които управляват заводите "Азовстал" и "Железоходен комбинат Илич" в Мариупол.

В петък "Метинвест" заяви, че никога няма да работи под руска окупация и че обсадата на Мариупол е спряла над една трета от производствения капацитет на Украйна в металургията.

Ахметов похвали "страстта и професионализма" на президента Володимир Зеленски по време на войната, като привидно изглади отношенията, след като миналата година украинският лидер заяви, че заговорници, надяващи се да свалят правителството му, са се опитали да въвлекат и бизнесмена.

Тогава Ахметов нарече твърдението "абсолютна лъжа".

"И войната със сигурност не е моментът за противоречия... Ние ще възстановим цялата Украйна", казва той, добавяйки, че се е върнал в страната на 23 февруари и е там оттогава.

План "Маршал" за Украйна
Ахметов не казва къде точно се намира, но е бил в Мариупол на 16 февруари - деня, в който някои западни разузнавателни служби очакваха инвазията да започне. "Говорих с хора по улиците, срещнах се с работници...", казва той.

"Амбицията ми е да се върна в украински Мариупол и да изпълним нашите (нови производствени) планове, така че произведената в Мариупол стомана да може да се конкурира на световните пазари, както преди".

Бизнес империята на Ахметов, дълго време най-богатия човек в Украйна, се свива от 2014 г., когато Русия анексира черноморския полуостров Крим, а два източни украински региона - Донецк и Луганск, обявиха независимост от Киев.

Според списание Forbes нетното състояние на Ахметов през 2013 г. е достигало 15,4 млрд. долара. В момента то възлиза на 3,9 млрд. долара, уточнява Investor.bg. 

Цял свят мълчи за тази мистерия, свързана с руския милиардер Олег Дерипаска и санкциите на ЕС

"За нас войната избухна през 2014 г. Изгубихме всичките си активи както в Крим, така и във временно окупираната територия на Донбас. Загубихме бизнеса си, но това ни направи по-твърди и по-силни", посочва той.

"Уверен съм, че като най-големият частен бизнес в страната, SCM ще играе ключова роля в следвоенното възстановяване на Украйна", казва той, цитирайки официални лица, че щетите от войната са достигнали 1 трлн. долара.

"Определено ще имаме нужда от безпрецедентна международна програма за възстановяване, план "Маршал" за Украйна", изтъква той, визирайки американския проект, който помогна за възстановяването на Западна Европа след Втората световна война.

"Вярвам, че всички ние ще възстановим една свободна, европейска, демократична и успешна Украйна след нашата победа в тази война".