"Израел е разярен от чудовищата на Хамас".
Това заяви премиерът Бенямин Нетаняху и обеща да "елиминира" палестинските екстремисти, след като ислямистката групоровка върна на Тел Авив четирима мъртви заложници. Телата пристигнаха в Тел Авив, за да бъдат разпознати.
Телата на четиримата заложници, сред които се предполага, че са майка и двете й деца, бяха предадени на Червения кръст по време на режисирано събитие в Хан Юнис, в южната част на анклава
В четири черни ковчега: "Хамас" върна телцата на бебето Кфир и братчето му на Израел ВИДЕО
Това е първият случай, при който "Хамас" предава тела на загинали в рамките на постигнатото примирие в Газа, след което до момента са освободени 19 от израелските заложници на групировката. От "Хамас" твърдят, че заложниците са били убити при израелски удар в Газа преди повече от година.
Четирите черни ковчега бяха показани на сцена пред плакат, в който жертвите са в кървавите ръце на израелския премиер Бенямин Нетаняху. А на мястото се бяха събрали десетки маскирани бойци и зрители, сред които и деца. Според "Хамас", сред загиналите са майка и двете й момчета - Шири Бибас и Ариел и Кфир.
Четвъртият загинал заложник е възрастен мъж.
Непоносима скръб
Очаква се останките им да бъдат разпознати в Израел. Десетки израелци ги очакваха още на границата на ивицата Газа, въпреки проливния дъжд. Във видеообръщение премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че страната е "обединена в непоносима скръб":
"Всички сме разгневени на чудовищата на "Хамас". Четирите ковчега на нашите близки ни задължават, повече от всякога да обещаем, че това, което се случи на 7 октомври, никога повече няма да се повтори", каза Нетаняху и обеща да върне всички заложници и да унищожи "Хамас".
Според "Хамас" още четири тела ще бъдат предадени следващата седмица. Шестима живи заложници трябва да бъдат освободени в събота.