Унгария официално има ново правителство, след като министрите от кабинета на Петер Мадяр положиха клетва в парламента, предава Нова телевизия.
С това приключи окончателното формиране на новата власт, след като депутатите одобриха предложените министри.
Лидерът на партия "Тиса" вече положи клетва като министър-председател на 9 май, дни след историческата победа на изборите на 12 април.
Край на ерата "Орбан"
Петер Мадяр успя да победи дългогодишния лидер Виктор Орбан, който управляваше страната в продължение на 16 години.
На парламентарния вот партия "Тиса" спечели убедително и си осигури конституционно мнозинство.
"Унгария иска промяна", заяви Мадяр след официалното встъпване на новото правителство. И благодари на избирателите за "забележителното доверие" и подчерта, че хората са знаели ясно за какво гласуват.
"Нашите цели са ясни"
Новият премиер отправи и директна атака към предишното управление.
"Нашите цели са известни. Те говорят за реалните проблеми на Унгария, за разлика от провалената управляваща партия", заяви Мадяр.
Победата му се възприема като едно от най-големите политически размествания в Централна Европа през последните години, а новото правителство ще бъде внимателно наблюдавано както в Европейски съюз, така и от международните пазари заради очакванията за промени в курса на Будапеща.