Нова горивна схема затяга коланите: Бензинът в Иран вече не е даденост

Исторически всяко поскъпване води до социално напрежение, което е риск на фона на международните санкции и обезценяването на риала

https://blitz.bg/svyat/nova-gorivna-shema-zatyaga-kolanite-benzinat-v-iran-veche-ne-e-dadenost_news1123895.html Blitz.bg

Иран въведе ново, трето ценово ниво за субсидирания бензин, което е първият по-сериозен опит за контрол на разходите от 2019 г. насам. Тогавашното поскъпване доведе до масови протести и последвали репресии с над 300 жертви.

Исторически, евтиният бензин се възприема като неотменимо право в Иран, и всяко повишение на цените е предизвиквало социално напрежение. Днес правителството на Техеран е изправено пред сериозен икономически натиск, предизвикан от:

  • Обезценяването на риала.

  • Международните санкции заради ядрената програма на страната.

Поддържането на едни от най-ниските цени на бензина в света – по няколко цента за литър – става все по-тежко за бюджета. Въпреки това, властите действат предпазливо, вероятно за да избегнат ново социално напрежение след военния конфликт с Израел през юни.

Детайли на новата схема

Съгласно новата тристепенна схема, шофьорите ще плащат на следните ценови нива:

Количество (месечно) Цена за литър Условие
До 60 литра 15 000 риала Силно субсидирана цена
Следващите 100 литра 30 000 риала Умерено субсидирана цена
Над 160 литра 50 000 риала Ново, най-високо ценово ниво

Въпреки промените, бензинът в Иран остава сред най-евтините в света.

Геополитическо напрежение: Задържан танкер

На фона на икономическите мерки, иранските власти задържаха петролен танкер в Оманския залив с 18-членен екипаж. Според иранската агенция „Фарс“, корабът е превозвал около шест милиона литра контрабандно гориво.

Случаят се развива в условията на засилено геополитическо напрежение, само дни след като САЩ задържаха танкер край бреговете на Венецуела.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай