Хакерите са пуснали в интернет и втори вирус, откраднат от американските спецслужби, който може да бъде използван за атаки срещу компютри, използващи операционната система Windows, съобщава в. „Файненшъл таймс”, цитиран от БГНЕС. 

„Инструментът за хакерски операции, разработен от Агенцията за национална сигурност на САЩ, и наречен EsteemAudit („ИстиймОдит"), е бил променен и сега може да се използва за престъпни цели”, пише вестникът като се позовава на анализатори по сигурност. 

Изданието съобщава още, че „тайното кибероръжие е било пуснато в т. нар. тъмен сегмент на интернет, след като вирусът WannaCry атакувал на 12 май компютри по целия свят, показал голяма ефикасност. 

„Точно както и в случая с „Итърнъл блу” (ETERNALBLUE), програмата, която е в основата на WannaCry, EsteemAudit се възползва от уязвимостта на старите версии на операционната система „Уиндоус” на компанията „Майкрософт” до такава степен, че намиращите се в мрежата компютри да си взаимодействат”, пише в материала. 

По данни на американския в. „Политико”, организиралите атаката на 12 май хакери са се възползвали от шпионска софтуерна програма, за която се предполага, че се използва от Агенцията за национална сигурност. Хакерите използвали софтуер, разпространен от група с псевдоним Shadow Brokers.