Новият грузински министър на външните работи е руснак

https://blitz.bg/svyat/noviyat-gruzinski-ministar-na-vanshnite-raboti-e-rusnak_news26082.html Blitz.bg

Грузинското министерство на външните работи за първи път бе оглавено от руснак. Григол Вашадзе, който пое поста в края ан миналата седмица, има руски гражданство и не смята да се отказва от него.

“Получих руско гражданство след разпадането на СССР и съм руски поданик и до момента. А грузинското гражданство ми бе дадено със специален указ на грузинския президент през 2007 г.”, казва Вашадзе в интервю, публикувано в днешния брой на руския вестник “Комерсант”. По думите му след изострянето на руско-грузинските отношения заради събитията през август в Южна Осетия той не е имал желание да се откаже от руското си гражданство. “Аз не съм гражданин на руското правителство”, казва той. На въпроса поддържал ли е връзка с руски дипломати след скъсванетона дипломатическите отношения между Москва и Тбилиси, министърът отговори утвърдително. “Поддържах и поддържам. Няколко от ръководителите в руското министерство на външните работи са мои приятели. Но няма да посочвам имена”, казва Вашадзе. На въпрос дали Грузия е готова за преки преговори с Русия той отбелязва, че “досега не е имало такава война, която да не завърши с преговори”. “Не се обсъждат само трите основополагащи принципа – независимостта , суверенитета и териториалната цялост на Грузия. Всичко останало може да се реши на масата за преговори”, твърди Вашадзе. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай