Министърът на отбраната на РФ Сергей Шойгу обявил, че новият план за уреждане на кризата в Сирия е почти готов. Негов гарант за изпълнението му няма да станат американците, а Русия, Турция и Иран. Времето за едностранно господство на САЩ в Близкия Изток безвъзвратно отмина.
Този документ ще стане основа за изпълнение на споразумението за прекратяване на огъня в Сирия. Планът няма да бъде съгласуван със Запада, заявил Шойгу, тъй като той няма влияние върху ситуацията на земята. Работата в Сирия я изпълни Русия, а не Америка.
 
От плана не се огласяват никакви подробности, но вероятно ще повтори в някаква степен плана, изложен в резолюция 2254 на Съвета за сигурност на ООН от 2016 г. По време на преговорите между страните ще бъде определено какви ще бъдат изборите: президентски или парламентарни или пък едните и другите едновременно. Необходимо е да започне работа и над нова конституция. Новото в сравнение с резолюцията е, че се предвиждат действени механизми за изпълнение на плана.
 
Според експерти, именно военната операция за освобождаване на Алепо изиграла значителна роля в навечерието на преговорите. Според изтоковеда Ирина Звягелска, „Турция внесла не малък принос за извеждането на мирното население от Източно Алепо. Интересите на Москва и Анкара в Сирия не съвпадат. Има обаче тактически точки за сближаване, които позволяват в това направление да бъде развит позитивен диалог”.
 
„Страните, вероятно, са успели да постигнат взаимното разбиране, че да правят свалянето на Асад като предварително условие за сирийските преговори, означава преустановяване на дипломатическия процес „ – предполага Звягелска. – Нужно е представителите на опозицията и официален Дамаск отново поне да седнат на масата на преговорите. Именно това е главната задача на Русия, Турция и Иран в близко време.”
 
Изказва се мнение и за предстоящо разделяне на Сирия на „сфери на влияние”.
 
Каквото и да става по-нататък, регионалните лидери прекрасно разбират: Москва дойде в Близкия Изток, за да остане.
 
По този повод генералният секретар на Лигата на арабските държави Ахмед Абул-Гейт заявил: „Те искаха да станат достатъчно влиятелна сила, с която трябва са се съобразяват до такава степен, че в региона нищо да не става без тяхното съгласие. В това те преуспяха.”
 
Превод и редакция: БЛИЦ