Командването на израелските отбранителни сили (“Цахал”) поиска жителите на северната част на Ивицата Газа да се евакуират. Жителите на тези райони на гъсто населения палестински анклав получиха само 24 часа да напуснат домовете си.

В района се хвърлят листовки, в които местните жители се призовават да не сътрудничат на ХАМАС и да се преместят възможно най-скоро в централните райони на Ивицата Газа или в граничната зона с Египет.

Израелската армия се отказва от отговорност за живота на цивилни, които ще останат в региона.

Контролираното от ХАМАС правителство на Ивицата Газа на 13 октомври призова жителите да игнорират израелските искания и да не напускат домовете си.

Призивът за депортиране на юг на 13 октомври беше публикуван в официалния канал в “Телеграм” на “Цахал”.

1,1 милиона жители на територията, където по официални данни живеят общо 2,2 милиона души, трябва да бъдат евакуирани до 24 часа.

„Евакуацията не може да се извърши без опустошителни хуманитарни последици“, каза представителят на генералния секретар на ООН Стефан Дюжарик.

Град Газа трябва да бъде обезлюден

Линията на север, от която не трябва да остават цивилни, е сухият канал на Вади Газа. Имайте предвид, че на север от тази линия, в зоната за презаселване, са самият град Газа и редица селища около него.

„Очевидно Израел ще проведе армейска операция специално в град Газа, където са разположени основните съоръжения на ХАМАС”, казва ориенталистът Андрей Зелтин. “Но наистина няма накъде на бягат оттам. Трябва да има къде да бягат, тоест жилище. Перспективата за осигуряване на храна, вода и така нататък”, допълва той.

Малко по-късно ръководството на “Цахал” призна, че депортирането в южната част на сектора може да продължи повече от 24 часа. Това съобщи “Таймс оф Израел” позовавайки се на говорителя на “Цахал” Даниел Хагари. Според него изселването може да отнеме няколко дни.

Отделно предупреждение е изпратено до жителите на град Бейт Лахия, близо до северната граница на сектора с Израел. Бейт Лахия се намира на по-малко от 20 километра от израелския град Ашкелон, който претърпя особено тежка ракетна атака от ХАМАС.

През последните няколко дни Бейт Лахия беше подложен на тежки бомбардировки от израелските военновъздушни сили. Очаква се непосредствено преди началото на сухопътната операция на ИД районът да бъде обект и на артилерийски обстрел.

Редица израелски източници смятат, че пускането на листовки има за цел да дезинформира командването на групировката ХАМАС, но всъщност операцията ще се развива в няколко посоки едновременно. Едновременно настъпление се очаква в северната част на сектора, в района на село Бурейдж в централната му част, и на юг, в района на град Рафах.

По този начин израелската армия ще може да разреже ивицата на няколко части, прекъсвайки комуникациите между Газа и град Хан Юнис, разположен в южната част на ивицата, както и да отреже ХАМАС от маршрутите за доставки през подземни тунели, водещи до Египетска територия.

„Ще влязат на малки групи“

Операцията най-вероятно ще продължи повече от седмица, тъй като командването на израелската армия е наясно с всички възможни рискове и няма да бърза с щурмовите части, сподели мнението си военният експерт и офицер от резервните танкови войски Александър Михайловски. .

„Моето мнение е, че те ще влязат на малки групи с подкрепата на бронирани машини. Ако срещнат съпротива, те ще избият огневите точки с артилерия и авиация. И така метър по метър”, казва експертът.

Командването на палестинските фракции е наясно с пълното превъзходство на израелската армия в жива сила, техника и авиация и затова се готви за градски битки. Под територията на сектора е прокопана многокилометрова система от тунели и подземни укрития, предназначени за тайно разполагане на бойни отряди, цехове за производство на оръжие и боеприпаси.

Предполага се, че тунелите могат да се използват за придвижване на диверсионни групи, които да атакуват израелските войски отзад. Преди това тунелите са били използвани от ХАМАС за нападения на израелска територия.

Какво ще използват, за да отворят убежищата на ХАМАС?

Коментирайки възможността бойци да използват подземни убежища и тунели, пресслужбата на “Цахал” публикува кадри от един от оръжейните си складове.

Видеото показва стотици авиационни боеприпаси, предназначени да „отварят“ подземни структури, включително американски бомби ГБУ-28 с проникваща бойна глава, тежаща два тона.

Принципът на действие на бомбата включва пробиване на почвени и бетонни укрепления на дълбочина до 30 метра, последвано от детонация вътре в тунела. Боеприпасите са били използвани преди това от израелските ВВС при атаки срещу Газа, последно през юли 2022 г. Бомбите са били използвани активно и от ВВС на САЩ за удари по бункери на иракската армия през 2003 г. и по време на интервенцията в Либия през 2011 г.

Израел също използва свои собствени бомби МПР-500, способни да пробият стоманобетонни плочи с дебелина до един метър.

Според някои доклади Съединените щати също са прехвърлили на Израел най-модерните „антибункерни“ боеприпаси - ГБУ-72 5K “Пенетрейтър” с бойна глава с тегло 5000 фунта (около 2267 кг).

Смята се, че последните боеприпаси се прехвърлят в Израел в светлината на възможното навлизане на ливанската групировка “Хизбулла” в конфликта. През последните десетилетия групата е създала стотици скривалища в планините на границата с Израел. Освен това, според някои доклади, “Хизбулла” е създала мрежа от силози за изстрелване на балистични ракети в планинските вериги Арсал и Каламун.

Не се предвижда лесна разходка

Въпреки това дори използването на тежки авиационни боеприпаси не гарантира на израелската армия лесен напредък в Газа.

„Последният пример за нападение срещу гъсто населени градски райони в Близкия изток е нападението над Мосул от март 2016 г. до юли 2017 г. от иракската армия с подкрепата на САЩ.

Стратегическите бомбардировачи “Б1-Лансър” атакуват града, но атаката продължава повече от година. Да, “Ислямска държава” не е иракската армия, но все пак не бива да приемате, че авиацията гарантира лесно нападение“, отбелязва Александър Михайловски.

Бойците ще разчитат на ръчни противотанкови оръжия, включително гранатомети и противотанкови системи, които вече показаха своята ефективност срещу израелските танкове в първите дни на конфликта. ХАМАС може да разчита и на подкрепа от тази част от местното население, която не може или не иска да напусне региона.

Реалността на хуманитарна катастрофа

Във всеки случай принудителната „евакуация“ на цивилни – независимо от връзката им с правителството на ХАМАС – предизвика силна международна реакция, чак до нивото на ООН. Притесненията за съдбата на милиони жители на сектора са напълно основателни, отбелязва ориенталистът-арабист Андрей Зелтин.

„Израел нанася целенасочени удари по много гъсто застроени райони“, обясни експертът. “Казват, че в Ивицата Газа има „още няколко града“. Но в действителност това е една голяма градска агломерация. Пренаселеността на населението е висока и всякакви военни операции със сигурност ще доведат до жертви сред цивилното население.

Пълната защита на големи маси от цивилно население (осигуряване на минимални нужди от подслон, защита, вода и храна) в момента е изключително трудна. Освен това, като се има предвид сегашното настроение в израелското общество.

В крайна сметка Израел е изправен пред най-голямата си трагедия, подобна на която не е виждана от първата арабско-израелска война от 1948-1949 г. „Опитите да се сравни днешната история с войната Йом Кипур от 1973 г. са неправилни, защото тогава арабските армии не са работили срещу цивилни“, казва ориенталистът. „Те са работили изключително във военни части на територията, която Израел окупира през 1967 г.”, допълва той.

Ще пусне ли ХАМАС човешкия си щит в Египет?

Друг въпрос, който ориенталистът повдига, е неясното отношение към техните събратя палестинци от страна на арабските им съседи, които живеят предимно в съседен Египет. Именно тази страна, с която секторът граничи на юг, се смята за една от основните дестинации за палестински бягства.

Но в Египет няма голяма палестинска общност, посочва Зелтин. От друга страна, трябва да се разбере, че палестинците са просто араби, които са живели в географската област на Палестина.

„Като общност те възникват през 1949 г., когато е необходимо да се разделят израелците и арабите, които живеят на тази територия. Изглежда имаше информация, че в Ел Ариш, Египет се подготвя база за приемане на бежанци от Газа. Това също може да е така, защото има натиск както върху Израел, така и върху Египет.

Но има още един въпрос - далеч не е очевидно, че ХАМАС ще пусне цивилните.

„По приблизителна оценка там има около 40-45 хиляди обучени бойци. Може би 50 хиляди. Но те са добре въоръжени, добре подготвени. Те могат да използват цивилното население като живи щитове“, посочва Зелтин.

Според него могат да се очакват опити за предотвратяване на миграцията на цивилни от северната към южната част на ивицата Газа със сила. Добре позната тактика, изпитана в историята, е след това с възмутена физиономия да се иска справедливост, отбелязва събеседникът.

Основният извод, който прави ориенталистът е, че ХАМАС е изпълнил задачата си. „Какъвто и да е военният резултат, ХАМАС върна политическия проблем на палестинско-израелския конфликт в световния дневен ред“, казва експертът. „Нетаняху, който наскоро даде интервю, каза, че в преговорите със Саудитска Арабия палестинският проблем се споменава, но не като основен въпрос”, допълва експертът.

Два удара по имиджа

Атаката на ХАМАС и последвалите събития, свързани с нея, доведоха до две сериозни политически последици, смята експертът. Първият е удар по нормализирането на отношенията между Израел и Саудитска Арабия.

„И второ, прекъсването на проекта за логистичен маршрут Индия-Европа през Саудитска Арабия и Израел, което наскоро беше обявено от саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман“, отбелязва Зелтин. „И сега саудитският наследник отказа да нормализира отношенията с Израел и проведе разговор с иранския президент Ибрахим Раиси по въпроса за разрешаването на палестинския проблем”, допълва той.

Така сближаването между Саудитска Арабия и Израел е поне замразено за дълъг период от време.

В същото време Израел в момента няма „добри“ решения, отбелязва събеседникът . Всяко решение ще бъде възприето негативно в определена част от световната общност.

„Ако Израел започне наземна операция, те ще обвинят, че тези действия са довели до цивилни жертви, хуманитарна катастрофа и т.н. Ако не започне, той ще има проблеми вътре, а след това и навън, защото около Израел има огромен брой различни джихадистки групировки“, отбеляза Зелтин.

Що се отнася лично до сегашния ръководител на кабинета Бенямин Нетаняху, за него събитията, които се случиха в Израел от 7 октомври, така или иначе ще се окажат края на политическата кариера , добави експертът.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук