Обама нареди проучване на проекти на НАСА

https://blitz.bg/svyat/obama-naredi-prouchvane-na-proekti-na-nasa_news47519.html Blitz.bg

Администрацията на американския президент Барак Обама поръча проучване на високо ниво на пилотираната космическа програма на страната, концентрирана върху повторното изпращане на астронавти до Луната през 2020 г.

Бившият председател на "Lockheed Martin" и главен изпълнителен директор Норм Огъстин ще оглавява комисията, натоварена с оценката на напредъка на НАСА в създаването на система за космически транспорт, която да замени амортизиращата се флота от совалки. "Очевидно ако сме на погрешен път, трябва да го променим, но ако питате дали смятам, че сме на погрешен път, отговорът ми е "не", заяви Крис Сколезе, настоящият администратор на НАСА на пресконференция, на която разкри финансовия план на агенцията за 18,7 млрд. долара за следващата данъчна година. Прегледът трябва да бъде готов до август и ще се концентрира върху ракетната програма "Арес" на космическата агенция и капсулата "Орион", която е създадена за транспорт на астронавти до Международната космическа станция и лунната повърхност. Сред получилите договори с НАСА са фирми като "Боинг", "Alliant Techsystems Inc", "Pratt & Whitney", които създават новата ракета "Арес". Капсулата Орион се разработва от "Локхийд Мартин". Космическите совалки трябва да бъдат пенсионирани до 30 септември 2010 г. след още 8 полета за конструкция на космическата станция и последна обслужваща мисия до телескопа "Хъбъл". Сколезе заяви, че прегледът ще засегне и поддръжката на космическата станция от НАСА след 2016 г., а може би и лунната инициатива. /АФП
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай