Гръцките острови Сифнос, Лерос в Егейско море, както и в части от Крит и Кефалония е обявено изванредно положение заради недостига на вода за битово потребление, предава Kathimerini.

Месеци на температури, по-високи от нормалните, както през зимата, така и през лятото, малко валежи и суша - комбинация, за която се обвинява изменението на климата, драстично е намалила запасите от вода на гръцките острови точно в момента, когато потреблението се увеличава в разгара на туристическия сезон. 

Изправени пред тази ситуация, властите на малкия остров Сифнос в Цикладския архипелаг обявиха извънредно положение, след като установиха, че потреблението на вода в някои части на острова през юни се е удвоило в сравнение със същия месец на миналата година. Островът с 3000 жители и площ 74 кв. км, Сифнос е бил посетен от 135 000 туристи през миналата година, пише "Фокус".

"В някои населени места потреблението е било два пъти по-голямо от това през юни миналата година и според нашите оценки между юли и октомври потреблението ще достигне 300 000 куб. м, докато капацитетът ни за доставка за този период е около 270 000 куб. м", заявява кметът на Сифнос Мария Надали.

Заради сухата зима, която е най-топлата в цялата история на Гърция, водата в кладенците е минимална. Освен това най-голямата инсталация за обезсоляване на острова претърпя авария през юни и спря да подава вода за нуждите на хората, което доведе до спиране на доставките, но оттогава ситуацията се нормализира, посочва кметът.

Многото вили с големи градини и басейни, построени през последните години, влошават положението на острова и местният съвет призова населението и туристите да рационализират потреблението на вода.

"Въпреки че сме предприели много мерки, те не дават резултат, ако хората не си сътрудничат", подчертава Надали. Местният съвет на острова предупреди, че ще бъдат извършени проверки и тези, които имат прекомерно потребление на вода, може да бъдат отрязани от водоснабдяването.

Освен в Сифнос, извънредно положение поради недостиг на вода е обявено и в Лерос в Егейско море, както и в части от Крит и Кефалония. На островите Карпатос и Серифос са наложени ограничения върху използването на вода за плувни басейни.

"Резервоарите ни са почти празни, в тях има достатъчно вода, за да покрие петдневно снабдяване при нормални условия", предупреди Емануил Курлетакис, заместник-кмет на община Миноа Педиада в централната част на Крит.

Местните власти правят сондажи с надеждата да намерят нови източници на вода, докато според г-н Кулетакис сушата сериозно засяга маслиновите и картофените култури.

Също така на остров Наксос, най-големият от Цикладите, резервоарите са почти празни и нуждите се задоволяват от инсталации за обезсоляване и стотици кладенци, разпръснати из острова. Въпреки това, според Димитрис Лианос, кмет на 20-хилядния остров, който всяка година се посещава от десетки хиляди туристи, досега не е имало проблеми с водоснабдяването на домовете и местните предприятия.

"Наксос винаги е имал голям хидравличен потенциал, с много подпочвени води", споделя Лианос, който изчислява, че 70 % от нуждите от вода се задоволяват от кладенци и сондажи.

Но фермерите на острова, особено тези, които отглеждат известните наксоски картофи, се оплакват, че сушата е засегнала голяма част от реколтата им тази година. Много от кладенците, които използват, са замърсени със солена вода, което се случва, когато поради липса на прясна вода в тях прониква солена вода, обясняват фермерите.

Лианос признава, че запасите от вода са намалели в различни части на острова поради сушата и високите температури, но е оптимист, че ситуацията може да се подобри, ако се извършат повече инфраструктурни дейности, което ще изисква увеличаване на държавното финансиране за общините на островите.