Венецуела се отдалечи още повече от демокрацията – и се приближи до конфронтация със съседите в региона – след като проправителствения Върховен съд на страната пое законодателните функции на доминирания от опозицията парламент, пише The Guardian.
Съдиите заявиха, че депутатите нарушават съдебните решения чрез усилията си да съживят ударената от кризата икономика и иззеха техните функции. Опозиционните членове на конгреса определиха тези действия като стъпка към диктатура.

В знак на протест Перу отзова своя посланик в Каракас и се закани, че ще положи усилия Венецуела да бъде изключена от Организация на американските държави поради „фрапантни нарушения на демократичния ред“.

САЩ осъдиха действията на съдиите и ги нарекоха стъпка за „узурпирани на правомощията“ на парламента.

„Този пробив в демократичните и конституционните норми сериозно ощетява демократичните институции на Венецуела и лишава народа от правото да формира бъдещето на страната, чрез изборни представители. Смятаме, че това е сериозно поражение за демокрацията във Венецуела“, гласи изявление на Държавния департамент на САЩ.

Президентът на Венецуела Николас Мадуро загуби контрола върху парламента през декември 2015 г., когато избирателите, недоволни от инфлацията, нарастващата бедност и недостига на лекарства и основни стоки нанесоха сериозно изборно поражение на управляващата Обединена социалистическа партия на Венецуела.

Оттогава отношенията между правителството и законодателната власт са на границите между напрежението и конфликта.