62-ма убити само за ден. В държава колкото България. След тази експлозия на насилието в Салвадор бе въведено извънредно положение. Защо бандите в страната са толкова брутални и защо до този пик се стигна точно сега?

Това число, оповестено преди броени дни, онагледява по особено красноречив начин проблемите на централноамериканската държава: 62-ма убити само за един ден. В страна, чието население е горе-долу колкото българското. През миналата година в Салвадор са били убити 1140 души - 20 убийства на 100 000 души население. За сравнение: в Германия тази квота е 0,3 на 100 000, уточнява "Дойче Веле".

След този взрив на насилието в края на миналата седмица президентът Наиб Букеле изцяло смени курса и призова парламента незабавно да обяви извънредно положение. Тъй като партията на Букеле има мнозинство в парламента, депутатите въведоха 30-дневно извънредно положение, което отменя някои конституционни права на гражданите - например свободата на събиранията, както и гаранциите срещу подслушване на телекомуникациите.

Да върнем лентата малко назад: през ноември 2021 година президентът Букеле обяви, че страната му се е преборила успешно с насилието. "Ние бяхме държавата с най-висок процент насилие в света, а сега не попадаме дори сред първите десет", заяви Букеле тогава.

Имало ли е пакт между президента и престъпните банди?
И наистина: през 2015 година броят на убитите в Салвадор възлизаше на 103 на 100 000 души. Оттогава мрачната цифра постепенно започна да спада, а след избирането на Букеле за президент през 2019 положителната тенденция се задълбочи. Защо обаче сега насилието отново се надига?

"Съществува основателното предположение, че Букеле - подобно на други президенти преди него - е сключил неофициален пакт с бандите в страната и тъкмо това е причината за спада на насилията", казва за ДВ Сабине Куртенбах от германския Институт за латиноамерикански проучвания.

Още през септември 2020 година реномираният онлайн портал "Ел Фаро" написа, че според едно амбициозно журналистическо разследване Наиб Букеле наистина е сключил споразумение с двете най-могъщи престъпни групировки в страната. Разследването твърди, че срещу снижаване на броя на убийствата преди парламентарните избори през 2021 година на групировките било обещано техните хора в затвора да получат някои облекчения, били направени и други отстъпки. Партията на Букеле спечели тези избори с голяма преднина.

Гюнтер Майхолд, специалист по Латинска Америка от берлинската фондация "Наука и политика", предполага, че престъпните групировки са суспендирали споразумението и носят отговорността за новата вълна убийства в Салвадор. "Сега бандите отправят пряко предизвикателство срещу президента, а насилията срещу населението имат за цел да всеят несигурност и хаос", казва Майхолд в интервю за ДВ.

Според някои оценки в Салвадор близо 70 000 души членуват в различните банди, които възникнаха най-вече като следствие от ужасяващата гражданска война в периода 1980-1992 и решението на властите САЩ да предават на Салвадор заловени членове на престъпни групировки.

Кристиан Амброзиус от Института за Латинска Америка към Свободния университет в Берлин, който в момента следи на място събитията в Салвадор, също свидетелства за бруталните насилия, извършвани от бандите. В интервю за ДВ той разказва: "Трупът на една от жертвите в столицата беше положен на един нов мост, с който президентът Букеле особено се гордее. Това звучи като ясно предупреждение както към президента, така и към туристите. Насилието се използва като натиск върху правителството, което напоследък полага усилия да изгради на Салвадор имиджа на много привлекателна страна, която има биткойни и страхотни плажове", обяснява Амброзиус.

Президентът Букеле спечели изборите през 2019 година твърде неочаквано, а имиджът му оттогава насам е доста противоречив. Едни го смятат за спасител, други - за безпринципен популист. Стилът му на управление става все по-авторитарен, а сред гражданското общество в Салвадор това поражда сериозна загриженост.

Когато престъпните банди се почувстват унизени
След разкритията на "Ел Фаро" Букеле даде разрешение срещу бандите да се използват включително и смъртоносни средства и въведе редица репресивни мерки в затворите. Появиха се кадри на хиляди татуирани затворници с обръснати глави, натъпкани по унизителен почти един върху друг, и то само по долни гащи. В рамките на една от новите мерки членове на различни банди бяха затваряни заедно в едни и същи килии. За престъпните групировки това явно се е оказало най-голямото унижение, довело до окончателния отказ от споразумението с правителството.

"В Салвадор никой не знае защо, а не се и прави опит да бъдат осмислени дълбоките структурни причини за насилието", казва Кристиан Амброзиус. С този извод е съгласна и Сабине Куртенбах: "На младите хора и на маргинализираните групи трябва структурно да бъде осигурена възможност за нормален живот, отвъд престъпността и насилието. Не стане ли това, насилията ще продължават."