От март 2003 година в Ирак са загинали 162 хиляди души

https://blitz.bg/svyat/ot-mart-2003-godina-v-irak-sa-zaginali-162-hilyadi-dushi_news126383.html Blitz.bg

Общият брой на жертвите в последната война в Ирак от март 2003 година до декември 2011 година е възлязъл на 162 хиляди души, от които около 79 процента са граждански лица, се казва в отчета на неправителствената организация Iraq Body Count.

Най-кървави са били 2006 и 2007 година, във всяка от които са загинали доста над 25 хиляди души. След това насилието постепенно е спадало, като през 2011 година са загинали 4063 души.

В отчета се сочи и разликата в причините са смъртта на хората – ако до 2006 година са преобладавали огнестрелните рани, то след това основна причина за смъртта са взривове.

Непосредствено от действията на американската армия и нейните съюзници са загинали 14 705 души.

Iraq Body Count отбелязва, че техният отчет не може да бъде пълен, защото много смъртни случаи не са документирани по надлежен начин.

Според сайта iCasualties в иракската кампания загубите на американската армия са загинали 4484 души. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай