Парламентът на Израел посече тотално създаването на палестинска страна
Според социологическите проучвания партията на Ганц може да стане най-влиятелната политическа сила
Израелският парламент прие резолюция против създаването на палестинска държава, а в подкрепа гласуваха депутатите от партиите, участващи в управляващата дясна религиозна коалиция на министър-председателя Бенямин Нетаняху, както и законодателите от опозиционната партия на Бени Ганц - Партия на националното единство.
Според социологическите проучвания партията на Ганц може да стане най-влиятелната политическа сила в Израел и да си осигури мнозинство в парламента при евентуални избори. Допреди месец Ганц беше част от военновременния кабинет, сформиран от Нетаняху след началото на конфликта с радикалната палестинска групировка "Хамас" на 7 октомври миналата година.
"Създаването на палестинска държава в сърцето на земята на Израел би представлявало заплаха за съществуването на Държавата Израел и нейните граждани, би направила безкраен израелско-палестинския конфликт и би дестабилизирала региона", се казва в резолюцията.
"Ще бъде въпрос на съвсем малко време "Хамас" да вземе властта в една палестинска държава и да я превърна в терористична база на ислямския радикализъм, която съгласува действията си с оглавяваната от Иран ос за ликвидирането на Държавата Израел", пише още в общото изявление.
В подкрепа на резолюцията гласуваха 68 от 120-те депутати в израелския парламент - Кнесета, като "против" бяха деветима арабски представители. Останалите или се въздържаха, или отсъстваха, съобщи парламентът. Депутатите от опозиционната партия на либерала Яир Лапид - "Йеш Атид" ("Има бъдеще" - не са гласували, отбелязва ДПА.
Лапид се смята за поддръжник на съществуването и на две държави - Израел и Палестина.
Израелският в. "Джерусалем Пост" съобщи, че премиерът Нетаняху не е присъствал на гласуването.
До тази година девет от общо 27-те страни в Европейския съюз бяха признали държавата Палестина. Осем от тях - Малта, Кипър, Чехия и Словакия (до 1993 г. Чехословакия), Унгария, Румъния, България и Полша - го направиха преди влизането си в ЕС, още след като палестинският лидер Ясер Арафат обяви на 15 ноември 1988 г. Палестина за независима държава.
През 2014 г. Швеция стана първата страна, признала Палестина след влизането си в ЕС. На 28 май тази година към страните от ЕС, признали Палестина, се присъединиха Испания, Норвегия и Ирландия.
Последвайте ни
1 Коментара: