Пентагонът официално обяви решението на САЩ да изтеглят 5 000 военнослужещи от Германия, което бележи сериозно охлаждане в отношенията между Вашингтон и Берлин. Този ход е директен отговор на Доналд Тръмп към германския канцлер Фридрих Мерц, който по-рано критикува американската стратегия в преговорите за край на двумесечната война с Иран.
Според Мерц САЩ са били „унижени“ по време на дипломатическия процес и не са обмислили достатъчно своя план за изход от конфликта.
Реакцията на американския президент не закъсня. Тръмп обвини канцлера, че се справя „ужасно“ с управлението на Германия и го посъветва да спре да се намесва в американските усилия за ограничаване на иранската ядрена заплаха.
Високопоставени служители от министерството на отбраната на САЩ потвърдиха пред Ройтерс, че изтеглянето е аргументирано именно с тези „контрапродуктивни изказвания“ от страна на германския лидер.
Планът за съкращаване на военното присъствие предвижда изтеглянето на един бригаден боен екип от германска земя. Освен това батальонът за далекобойни стрелби, чието разполагане беше планирано от администрацията на Байдън за по-късно тази година, вече изобщо няма да бъде изпращан.
Целият процес по изтеглянето на контингента трябва да приключи в срок от шест до дванадесет месеца. Към момента в Германия са разположени около 35 000 активни американски военни, което означава, че предстоящото съкращаване ще намали общата численост с близо 15%.