За втори пореден ден в четвъртък руски изтребители са тормозили американски военни дронове, летящи над Източна Сирия, като са пускали фалшфеери по пътя им на полет, съобщи Пентагонът, цитиран от ABC News и "Фокус".

За пореден път американската армия определи провокативния акт като "небезопасен и непрофесионален" и призова Русия да прекрати рисковото си поведение.

Както и при инцидента от сряда, Пентагонът пусна разсекретено видео на новата среща, заснето от камера на борда на дрон MQ-9 Reaper, участващ в инцидента.

Видеото показва руски изтребители Су-35, позициониращи се пред MQ-9 Reaper, преди да пусне парашутни флашфлеери по траекторията му на полет.

Както при инцидента в сряда, американският дрон трябваше да предприеме маневри за избягване, за да избегне дроновете, казват служители.

"Руските самолети изстреляха сигнални ракети пред дроновете и летяха опасно близо, застрашавайки безопасността на всички участващи самолети“, заяви генерал-лейтенант Алекс Гринкевич, висшият командир на ВВС на САЩ в Близкия изток, в изявление за инцидента от четвъртък.

"Призоваваме руските сили в Сирия да прекратят това безразсъдно поведение и да се придържат към стандартите на поведение, очаквани от професионални военновъздушни сили, за да можем да възобновим фокуса си върху трайното поражение на ИД“, добави той.

Френските военни също разкриха, че в четвъртък два изтребителя Rafale, летящи на мисия срещу "Ислямска държава“ над Източна Сирия, е трябвало да предприемат маневри за избягване след "непрофесионални" маневри на руски изтребители Су-35.

САЩ имат приблизително 900 американски войници в Източна Сирия, които трябва да се борят с ИД, Русия има военно присъствие в Северозападна Сирия като част от мисия за подкрепа на сирийския президент Башар ал-Асад.

От години руските и американските сили редовно използват гореща линия за деконфликт, за да осигурят безопасност в небето за съответните си самолети, докато изпълняват отделните си мисии.

Руски военен говорител заяви, че американските дронове са нарушили съществуващите американско-руски протоколи за деконфликция във въздуха в район на Северна Сирия, където действат руски и сирийски самолети.

Помолен да коментира това твърдение, Райдър отговори: "Видяхте ли видеото?“

"Имаме въведени правила, добре установени процеси и процедури и много успешно се справихме с конфликтите с руснаците в продължение на много години, когато става въпрос за безопасни операции в този регион“, заяви Райдър. "Така че да предполагаме, че по някакъв начин това е наша вина, е нелепо“.

Длъжностни лица отбелязват, че опасенията за безопасност относно небезопасни и непрофесионални взаимодействия между самолети във военни зони са основателни и сочат инцидент от март, когато руски изтребител свали с блъскане в перката дрон Reaper, летящ в международното въздушно пространство над Черно море.

Дронът се разби в Черно море, след като преди това бе пръскан с реактивно гориво.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук