Почина главният информатор за скандала “Уотъргейт”

https://blitz.bg/svyat/pochina-glavniyat-informator-za-skandala-uotargeyt_news27806.html Blitz.bg

В САЩ на 95-годишна възраст почина главният информатор в прословутия скандал “Уотъргейт” през 70-те години, който костваше кариерата на тогавашния президент Ричард Никсън. Бившият високопоставен агент на ФБР Марк Фелт, който дълги години се укриваше под кодовото име “Дълбокото гърло”, през последните години живееше в дома си в Санта Роса, щата Калифорния.

“Ню Йорк таймс” съобщава за смъртта му, като се позовава на неговия внук Роб Джоунс. Човекът, изиграл ключовата роля за оставката на Никсън, става известно може би едва сега. Журналистите, на които Фелт предаваше тайна информация, се бяха заклели да пазят името му в тайна до смъртта му и спазиха обещанието си. През 2005 г. обаче неочаквано за тях и за цялата американска общественост самият Марк Фелт пожела да разкрие една от най-интересните тайни на американската история и се “издаде”. Скандалните му признания за списание Vanity Fair сложиха край на над 30-годишните спекулации. Newsru припомня, че през 1974 г. Никсън стана единственият американски президент, който беше принуден да подаде оставка, след като неумел опит за инсталиране на подслушвателни устройства в офисите на опозиционната партия се превърнаха в заговор с цел да се укрие причастността на Белия дом към това престъпление. /БЛИЦ

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай