Въоръжените сили на Украйна започнаха да получават автоматизирани системи за разузнаване и наблюдение SurveilSPIRE. Те ви позволяват да откривате и проверявате заплахи в големи зони с участието на минимален брой персонал. 

Разузнавателните системи се доставят от германската отбранителна компания Rheinmetall в сътрудничество с естонската DefSecIntel.

Според пресслужбата на компанията, системите се доставят в Украйна по поръчка на германското правителство. 

Те се използват главно за наблюдение на големи площи от терена с най-малко персонал.

Получената информация от системата се обработва с помощта на специален софтуер и изкуствен интелект.

Стойността на поръчката е най-малко 10 милиона евро.

Системи за разузнаване и наблюдение SurveilSPIRE 

Системите SurveilSPIRE включват:

мобилни вишки с оборудване за видеонаблюдение ден и нощ;

мини дронове с автопилот;

системи за управление (командни пунктове).

Системите за разузнаване на Rheinmetall - какво още се знае

Мобилните кули за наблюдение SurveilSPIRE са оборудвани с безжични комуникационни канали (4G и Starlink), бързо предават видео за наблюдение към командния пост. 

Дългосрочната работа на кулите без захранващи кабели или източник на гориво се осигурява от слънчеви панели. Мини-дронове с автопилот извършват патрули и полети за изпълнение на определени задачи.

Това ви позволява да проверите откритите заплахи и да предприемете необходимите контрамерки.

"От името на германското правителство Rheinmetall доставя на Украйна автоматизирани системи за разузнаване. Те се използват главно за наблюдение на големи площи от терен с минимален брой персонал. В този проект Rheinmetall си сътрудничи с естонската компания DefSecIntel", заявиха от крупния германски производител на оръжия.

Разузнавателните системи SurveilSPIRE се състоят от мобилни наблюдателни кули с дневно и нощно оборудване за камери, автопилотирани мини-дронове и система за управление. Пакетът включва и превозни средства.

Системите за наблюдение SurveilSPIRE се произвеждат от естонската компания DefSecIntel. Едно от предимствата им е високата мобилност. Кулите могат много бързо да бъдат натоварени на ремаркета и доставени до зоната на работа.

Освен това тези кули са лесни за сглобяване: само трима души са достатъчни за сглобяването. Освен това работата им е напълно автоматизирана. 

Те са в състояние да откриват цели над 30 км и да контролират площ от 20 квадратни метра. км.

Предаването на видео към мобилния команден пункт се осигурява чрез 4G и безжични комуникационни канали Starlink. Соларните панели осигуряват непрекъсната работа и независимост от гориво или електричество.

"Системата разчита на разузнавателни безпилотни летателни апарати с автопилот, които извършват патрули и полети по възложени задачи. Това ви позволява да проверявате откритите заплахи и позволява на оператора да инициира необходимите контрамерки", каза ха от Rheinmetall.

Системите са в състояние да използват изкуствен интелект, за да откриват нарушения и да уведомяват оператора за тях. Следователно военните не трябва постоянно да наблюдават мониторите, които показват изображения от камерите.

Те също така позволяват граничните патрули да бъдат сведени до минимум, освобождавайки повече служители да реагират при инциденти. По-специално тези системи бяха използвани от Литва по време на притока на нелегални бежанци, вдъхновен от Руската федерация и Беларус.

Компанията също така каза, че този съвместен германско-естонски проект не е първият пример за участие на Rheinmetall в подпомагането на Украйна да се противопостави на руската агресия.

Сред текущите проекти е доставката на полева болница до ключ в Украйна, както и трансферът в Украйна на 26 нови високомобилни камиона HX със сменяема каросерия. 

Rheinmetall също така участва в многостранни сделки за подкрепа на Украйна между европейските страни и страните-членки на НАТО, в които европейските страни предават съветско оръжие на украинската армия и получават в замяна модерни западни оръжия.

Припомняме, по-рано стана известно, че Полша ще прехвърли на Украйна още 10 танка Leopard 2 и 60 танка T-72 и PT-91.

Те ще бъдат в Украйна веднага след приключване на обучението на украинските екипажи, предполагаемо след няколко седмици.

Съобщава се също, че Германия е прехвърлила нова помощ на Украйна. Новият пакет включва машини за полагане на мостове Biber (Beaver) и камиони Zetros, както и немски комплекти за първа помощ и камуфлажни мрежи.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук