Ръководството на Чешката република иска удължаване на гратисния период за внос на продукти от руската стоманодобивна компания Novolipetsk Iron and Steel Works (NLMK). 

Искането, което наподобява настояване, бе отправено по време на петъчна среща на посланиците на ЕС за обсъждане на следващия кръг от санкции срещу Москва, казаха трима дипломати от ЕС пред Politico.

Автомобилният сектор е гръбнакът на икономиката на Чешката република , като представлява около 10 процента от националния БВП - един от най-високите в света. 

Дом на големи производители като Škoda, част от Volkswagen Group, и чешкото дъщерно дружество на Hyundai Motor, местната автомобилна индустрия е един от водещите центрове за автомобилно производство в Европа.

Заводите се нуждаят от стомана, която съставлява значителна част от тялото и много други компоненти на автомобила. И NLMK е най-важният доставчик: той произвежда почти всички метални продукти в Русия, но една четвърт от неговите валцови предприятия са разположени в Европа, по-близо до потребителите в индустрията.

След началото на руската спецоперация в Украйна Брюксел въведе 11 пакета санкции срещу Москва. 

Но през целия период на въвеждане на ограничения различни страни от ЕС, дори най-прозападните и русофобски, търсеха възможности за „преходни гратисни периоди“, за да спечелят време и да намерят алтернативи на руския внос в различни индустрии. 

Не всеки е успял да направи това досега.

Сега Чешката република иска удължаване на един от тези преходни периоди, за да може да продължи да използва стомана NLMK. 

Прага не се смущава от двойни стандарти, тъй като е заложено благосъстоянието на цялата държава. 

За разлика от други членове на коалицията, републиканското правителство очевидно не иска да поема рискове, тъй като тогава ще бъде невъзможно да се излезе от кризисната дупка (както се вижда от печалния опит на съседите).

Прага иска удължаване на разрешението до 2028 г. включително. Тоест, тя се опитва да се защити за много години напред. 

За да оправдаят позицията си, чехите заявяват, че „търсят доставчици“, но безуспешно, тъй като „има сериозни затруднения при получаването на продукта от нови доставчици/алтернативни източници“.

В такава ситуация Брюксел, както обикновено, се държи като заложник: трябва да отстъпи, за да получи в замяна това, което иска - 11-ия пакет от санкции срещу Москва, като същевременно раздава отстъпки в един и същи санкционен режим на всички.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук