Унгария се надпреварва с времето, за да избегне прекъсвания на електрозахранването и недостиг на гориво, след като Украйна наложи частична забрана за преминаване на руски петрол през нейна територия, пише европейската редакция на Politico.

Миналия месец Киев наложи санкции, блокиращи транзита на суров петрол по тръбопроводи, продаван от най-голямата частна петролна компания в Москва - "Лукойл", до Централна Европа – частично отричайки освобождаването от санкции, въведено от Европейския съюз, за ​​да даде допълнително време на зависими от Русия страни да спрат доставките.

Целта на Украйна е да задуши ключов източник на приходи за военната хазна на Кремъл повече от две години след пълномащабното нахлуване в страната.

Но този ход разпалва опасения от недостиг на доставки в Будапеща, която разчита на Русия за 70 процента от вноса си на петрол – и Лукойл за половината от това количество.

"Украинските мерки могат да създадат тежка ситуация“, посочва Илона Гизинска, изследовател и експерт по Унгария в Центъра за източни изследвания. Тя добави, че унгарците могат да се сблъскат с главоломно високи цени на енергията и недостиг на електричество едва след няколко "седмици“, освен ако не се намери решение.

Според мозъчния тръст Център за изследване на енергията и чистия въздух Унгария е похарчила почти четвърт милиард евро за руски суров петрол и газ само през април тази година.

В петък първият дипломат на Будапеща Петер Сиярто заяви, че мярката на Украйна може да застраши дългосрочната енергийна сигурност на Унгария, критикувайки Киев за този ход.

"Украинските власти показаха готовност да намерят решение на ситуацията, но оттогава тези опити избледняха“, заяви той.

На среща с руския външен министър Сергей Лавров по-рано през седмицата Сиярто заяви, че страната е започнала преговори с Москва за намиране на алтернативни маршрути за доставки на руски петрол.

"Сега има нова правна ситуация в Украйна, въз основа на която Лукойл в момента не извършва доставки за Унгария“, заяви той във вторник. "В момента работим върху правно решение... защото руският петрол е важен от гледна точка на нашата енергийна сигурност“.

В петък прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков обвини Украйна, че е взела "политическо решение“ и заяви, че ситуацията е "критична“ за тези, които все още купуват руски петрол.

Забраната на Лукойл идва в момент, когато отношенията между Киев и Будапеща стават все по-напрегнати. Украинският президент Володимир Зеленски тази седмица нападна унгарския премиер Виктор Орбан за срещата с руския лидер Владимир Путин този месец. Будапеща също упорито задържа доставките на оръжия от ЕС за Киев.