Половината американци биха искали САЩ да реагират с военна сила на изстрелването на ракета с голям обсег през този уикенд от КНДР, сочат резултатите от сондаж на "Си Ен Ен Опиниън Рисърч Корпорейшън".
Според проучването 51% от американците са за военен отговор. Сондажът е проведен между 3 и 5 април, т.е. преди изстрелването на ракетата и запитаните са отговаряли на въпрос за плановете на Северна Корея да го направи. Пхенян обяви в неделя, че ракета с дълъг обсег е извела в орбита телекомуникационен спътник, но американски, руски и южнокорейски източници заявяват, че никакъв сателит не е влязъл в космическото пространство. Според Сеул, Вашингтон и Токио и други държави става въпрос за претекст от страна на Пхенян да тества ракета с дълъг обсег "Теподон-2" в нарушение на резолюциите на ООН. Според 25% от запитаните тази страна представлява пряка опасност за САЩ. Анкетата е осъществена сред 1 023 пълнолетни американци. /АФП
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.