През 2009 г. Сърбия ще купува руски газ по пазарни цени

https://blitz.bg/svyat/prez-2009-g-sarbiya-shte-kupuva-ruski-gaz-po-pazarni-ceni_news25881.html Blitz.bg

Сърбия ще купува природен газ от руския монополист “Газпром” през 2009 г. по пазарна цена, която в момента е 500 долара за 1 000 кубически метра, съобщи на пресконференция в сръбската столица Белград генералнията директор на “Сърбиягаз” Душан Баятович.

“Цената няма да бъде намалена, но ние ще използваме други възможности”, заяви Баятович. Според него Сърбия няма да плаща глоби за неизползваната част от предварително поръчаните обеми и ще предоставя ежемесечни, а не годишни банкови гаранции за плащането на “синьото гориво”. През 2007 г. Сърбия е ползвала 2,4 млрд. кубически метра природен газ, от които 2,2 млрд. са внос. Редица средства за масова информация бяха съобщили, че Сърбия разчита Русия да намали за нея износните мита за петрол и газ след ратифицирането от парламента на страната на споразумението за “Южен поток”. Дистрибутор на руския газ в Сърбия остава компанията “Югоросгаз”, в която 49% ще бъдат собственост на “Сърбиягаз” и 51% - на “Газпром”. В момента “Сърбиягаз” притежава 25% от компанията. /РИА “Новости”
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай