Президентът на Северна Македония осъди изгарянето на българското знаме
"Между съседите е необходимо да се градят доверие, разбирателство и уважение", написа Пендаровски в профила си във Фейсбук
"Паленето на знамето на България по време на карнавала във Вевчани Между съседите е необходимо да се градят доверие, разбирателство и уважение", написа президентът в профила си във Фейсбуке недопустимо и е за осъждане. .
По-рано българският посланик в Скопие Ангел Ангелов направи остър вербален демарш във външното министерство на Република Северна Македония по повод информациите за изгореното българско знаме във Вевчани, предаде БТА.
Във връзка с инцидента със запаленото българско знаме във Вевчани, поради който посланик Ангел Ангелов направи остър вербален демарш, Дойче веле отбелязва, че това не е първият такъв акт и припомня инцидента от ноември миналата година, когато също бе изгорено българското знаме.
Външното министерство на Република Северна Македония тогава осъди най-остро този акт и го оцени като "евтин и неуспешен опит да се предизвика омраза между гражданите на двете страни и да се навреди на авторитета на Република Северна Македония".
МВнР в Скопие тогава призова гражданите да не се поддават на такива провокации, чиито намерения очевидно противоречат на стратегическите интереси на страната да поддържа и развива добри отношения със съседите.
Карнавалът във Вевчани, организиран традиционно в така наречените "мръсни дни", когато се гонят злите сили, от години по духовит начин се шегуват с най-актуалните събития и личности през изминалата година.
Паленето на знамето на която и да е държава обаче нито е духовито, нито трябва да бъде част от карнавала, дори когато той не е организиран официално, отбелязва Дойче веле.
Медията припомня, че през 2012 г. и Атина се оплака от подобен инцидент на карнавала във Вевчани - символично погребение на Гърция с ковчег и некролог и изгаряне на гръцкото знаме.
Сега "историята" се повтаря във време, когато се правят опити за решаване на спора с България и се водят активни дипломатически активности между двете страни.
За да бъде иронията по-голяма, вандалският акт с паленето на знамето бе извършен в навечерието на една от най-важните дати в отношенията между двете страни: на 15 януари 1992 г. българското правителство призна Република Македония за независима и суверенна страна.
България е първата страна, която призна независимостта на Република Македония по време на мандата на президента Жельо Желев, а с неговото посредничество страната бе призната и от Руската федерация, припомня Дойче веле.
Има голяма символика в тази тема и с факта, че преди три години, на 15 януари 2018 г. депутатите в Собранието приеха закона за ратифициране на Договора за приятелство с България, подписан на 1 август 2017 г., отбелязва още медията.
Последвайте ни
2 Коментара: