Продадоха рядък диамант за рекордните 24.3 млн. долара

Снимка: Ройтерс

https://blitz.bg/svyat/prodadoha-ryadak-diamant-za-rekordnite-243-mln-dolara_news26527.html Blitz.bg

Аукционната къща Кристис продаде на търг изключително рядък диамант от 17 век за рекордната цена от 24.3 милиона долара.

Сиво-синият диамант "Wittelsbach" e 35.56 карата и излиза на пазара за пръв път от 80 години насам. Диамантът е от индийска мина. Той е част от зестрата на испанската инфанта Маргарита Тереза ( 1651 - 1673) при годежа й с Леополд I Австрийски. След смъртта на принцесата съпругът й запазил бижуто и то се предава на неговите наследници.
През 1722 г. диамантът става собственост на фамилията Вителсбах.
Новият собственик е бижутерът Лорънс Граф.

Предишната най-висока цена беше 16.5 млн. долара за 100-каратов диамант, продаден в Женева през 1995 г. За специалните диаманти  цените са винаги високи, коментират експерти. /БЛИЦ



Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай