Не е възможно да се получат най-точни прогнози за COVID-19. Но ако се вземат предвид данните, събрани за други вируси, може да се предположи, че всеки нов щам няма да бъде толкова опасен, колкото предишните.

Марио Клеричи, професор по имунология в Миланския държавен университет, смята, че това е именно така, съобщава El Mundo.

Специалистите не могат да кажат какво ще се случи с човечеството в бъдеще, още повече че коронавирусът е много странен вирус.

Експертът отбелязва, че ако вземем за пример известните досега патогени, от седемте варианта, които са били предадени от животни на хора, само последният е довел до катастрофални последици. Това е Sars-Cov-2. По правило след преминаването на острата фаза вирусът става по-малко опасен.

Професорът подчертава, че патогените правят всичко възможно, за да оцелеят. Това води до появата на нови мутации, които не са толкова вредни за гостоприемника и могат да съществуват заедно с него.

Изключение сред вирусите е ебола, който не само заразява хората, но и може да ги убие само за няколко дни.

Днес има огромен брой опасни инфекции. Хората са се сблъсквали само с няколко от тях. Някои вируси са живяли заедно с човечеството в продължение на векове и не причиняват особена вреда.

В същото време има някои патогени, които са се появили сравнително скоро. Например ХИВ започва да се разпространява едва преди 80-те години на миналия век, а коронавирусът - само преди две години.

След като вирусът навлезе в организма, имунната система на човека започва да се бори с него енергично. Тази "битка" ще продължи, докато не се постигне определен баланс.

Перфектен пример за това е треската или херпесът. Този вирус съществува в организма на почти всички хора на планетата, но е в "неподвижно" състояние и се появява само рядко, когато има подходящи условия за това.

Превод и редакция: БЛИЦ