Руският център за изследване на общественото мнение (РЦИОМ) през последния месец записа една от най-високите оценки на доверието на руснаците към президента Владимир Путин от 20 години насам. Това съобщи в сряда генералният директор на РЦИОМ Валерий Федоров, пише "Труд".

"През последния месец записахме един от най-високите рейтинги на президента за 20-те години, през които Путин оглавява Русия - 79,6%. Това е един от най-динамичните периоди на растеж в неговия рейтинг", каза Федоров в ефира на радиостанция „Говори Москва“.

Той сравни текущия рейтинг на Путин с резултатите от допитване през пролетта на 2014 г., когато Крим беше присъединен към Руската федерация.

"Нивото на подкрепа за Путин беше около 64% ​​тогава. Сега виждаме 79,6%, тоест плюс 10-15%. Това е много мощен пробив", каза Федоров. Според него такова увеличение на рейтинга се дължи преди всичко на дейността на президента. "Той се справи добре, взе правилното решение и води в правилната посока", обясни Федоров.

Според ръководителя на РЦИОМ този рейтинг е един вид вектор на това какво мислят гражданите за страната. „Тоест, ако мислим добре за себе си, рейтингът се покачва, ако смятаме, че сме слаби и бедни, значи спада. От тази гледна точка такова увеличение на рейтинга показва, че е имало консолидация в обществото.  Значителен брой руснаци вярват, че вървим в правилната посока“, каза Федоров.

„Колко ще продължи тази консолидация, какво може да я разклати, не е известно, защото военните действия са най-непредвидими“, подчерта ръководителят на Всеруския център за изследване на общественото мнение.

Според него делът на тези респонденти, които одобряват решението на президента да проведе специална операция в Украйна, също нараства, докато делът на тези, които са против, намалява.

„Около 65% в първото допитване на 25 февруари подкрепиха решението на президента за разполагане на войски, днес техният дял вече достигна 74%. Делът на тези, които са против беше около 25% на 25 февруари, сега намаля до 17%. Много нисък е делът на тези, които са се затруднили да отговорят, тоест всеки заема позиция", каза Федоров.

Според Федоров тази динамика може да се обясни с факта, че броят на фалшивите новини за специалната операция в мрежата намалява. „Наистина, спецоперацията беше изненада за почти всички, не беше извършена никаква информационна подготовка, в първите дни нашите съграждани станаха жертва на масивен фалшив поток от Украйна.

След кратко време този поток беше блокиран, по нашите канали беше разработена ясна информационна политика, която намери обратна връзка от много руснаци“, каза Федоров. „Трябва да кажем, че сложната картина, която се оформи у хората след няколко седмици на тази военна операция, им позволи да заемат позицията си, тази позиция днес е повече за операцията, отколкото срещу нея“, каза Федоров.