Древен Рим е бил доста опасно място за живеене. Вземете например такива нашумелите престъпления като убийството на Юлий Цезар, известната древна математичка Хипатия и дори Исус Христос.

Жителите на Древен Рим непрекъснато се биели с някого, а ако не са воювали, те се биели на гладиаторски арени. Затова изобщо не е изненада, че именно в Древен Рим се появява първият в света сериен убиец... и това е жена на име Локуста.

Сериен убиец или не

Струва си незабавно да изясним коя всъщност е била Локуста, която в съвременния свят със сигурност се нарича сериен убиец.

Според исторически разкази тя е била повече наемен убиец, отколкото сериен убиец, пише allthatsinteresting. Тя била наета от римския елит, за да елиминира нежелани роднини или врагове.

Локуста израства в Галия, където придобива дълбоки познания за билките и растенията. Това й позволява да направи блестяща, макар и брутална кариера в Древен Рим. Местният елит видял възможност тихо и бързо да се отървава от враговете си с помощта на знанията на Локуста.

Първо, отровителката направила име в Галия. У дома Локуста е арестувана няколко пъти, но благодарение на влиятелните си покровители не остава дълго зад решетките. А слуховете за много ефективната работа на отровителката привлекли вниманието на влиятелни хора в самия Рим.

Например, Локуста трябвало да помогне на императрица Агрипина да се отърве от съпруга си.

Чичо на жена си

Агрипина Младата е четвъртата съпруга на император Клавдий, който е и чичо на жена си. Техният брак, подобно на много съюзи на онези, които са на власт, е предназначен за по-нататъшно консолидиране на властта в ръцете на малка група хора.

Когато Агрипина получава достатъчно власт и висок статус в римското общество от съпруга си, тя решава да се отърве от Клавдий.

Не само защото била уморена - жената искала да елиминира императора, за да може синът й от предишен брак Нерон да се изкачи на императорския трон. Тогава самата Агрипина щяла да получи още повече власт.

Но планирането на убийството на императора било изключително трудно, така че императрицата използвала Локуста, за да се доближи до хранителните запаси на владетеля.

Любимото ястие на Клавдий били гъбите, които му изиграли жестока шега. Гъбите сами по себе си са отровни и вкусът им също може да скрие вкуса на добавената отрова. Агрипина подкупила императорските дегустатори, а Локуста сипала отрова във вечерята на императора.

В къщата на Локуста

Няколко дни след отровната вечеря император Клавдий умира. Скоро след това римски войници дошли в къщата на Локуста, за да я арестуват за убийството на императора. Оказа се, че Агрипина не е най-добрият съюзник на отровителката.

Но за щастие на Локуста, Нерон, който имал слабост към всякакъв вид жестокост и убийства, станал новият император. Той не искал да остави убийцата в затвора, но решил да използва изненадващо талантливото „оръжие за убийство“.

При Нерон каузата на Локуста процъфтява. Отровителката се справяла блестящо със задачата си и се радвала на благоволението на императора. По заповед на Нерон Локуста дори се опитала да отрови брата на императора Британик, който по чудо оцелял.

След 14 години кърваво и жестоко управление на Нерон, римският сенат решава, че му е писнало от младия император и го осъжда на смърт. Преди присъдата да бъде изпълнена,

Нерон се самоубива с отровен кинжал, даден му от Локуста.

След като Нерон умира, имунитетът на Локуста веднага престанал да работи. Тя била осъдена на смърт за убийствата на десетки членове на политическия елит на Рим. Заедно с любимците на Нерон - Гелий, Патробий, Нарцис и други, тя била преведена през града във вериги и след това екзекутирана.