Президентите на Ислямска република Иран, Руската федерация и Република Турция изготвиха съвместно изявление в края на тристранната среща за мир в Сирия в руския град Сочи, представено от иранското електронно издание Iran Front Page, цитиран от "Фокус".

Следва пълният текст на изявлението (без редакторска намеса):

Президентът на Ислямска република Иран Хасан Роухани, президентът на Руската федерация Владимир Путин и президентът на Република Турция Реджеп Тайип Ердоган се събраха в Сочи на 14 февруари 2019 г. за тристранна среща на високо равнище.

Президентите:

1.Обсъдиха настоящата обстановка в Сирия, като направиха преглед на развитието след последната им среща в Техеран на 7 септември 2018 г. и подчертаха решимостта си да засилят тристранната координация в светлината на техните споразумения.

2.Подчертаха силния и постоянен ангажимент към суверенитета, независимостта, единството и териториалната цялост на Сирийската арабска република, както и съгласно целите и принципите на Устава на ООН.

3.Подчертаха, че тези принципи трябва да бъдат универсално уважавани и че никакви действия, предприети независимо от кого, не трябва да ги подкопават.

4.Отхвърлиха всички опити за създаване на нови реалности на място под претекст за борба с тероризма и изразиха решимостта си да се противопоставят на сепаратистките намерения, насочени към подкопаване на суверенитета и териториалната цялост на Сирия, както и на националната сигурност на съседните страни.

5.В тази връзка отбелязаха, че решението на САЩ за изтегляне на силите им от Сирия, ако бъде приложено, ще бъде стъпка, която ще спомогне за укрепването на стабилността и сигурността в страната в съответствие с горепосочените принципи.

6.Разгледаха детайлно ситуацията в зоната за деескалация Идлиб и изразиха сериозна загриженост от опитите на терористичната организация „Хаят Тахрир-аш-Шам“ да увеличи контрола си над района и се съгласиха ефективно да противодействат на тези опити, както и да предприемат конкретни стъпки за намаляване на нарушенията в зоната за деескалация чрез пълно прилагане на споразуменията за Идлиб, включително Меморандума за стабилизиране на ситуацията в зоната за деескалация от 17 септември 2018 г. Те също така потвърдиха решимостта да продължат сътрудничеството, за да се елиминират в крайна сметка „Ислямска държава“ и Фронта „Ан Нусра“и всички други лица, групи, и образувания, свързани с „Ал Кайда“ или „Ислямска държава“, и други терористични групи, определени от Съвета за сигурност на ООН.

7.Обсъдиха положението в североизточната част на Сирия и се съгласиха да координират своите дейности, за да гарантират сигурността, безопасността и стабилността в тази област, включително чрез съществуващите споразумения, като същевременно зачитат суверенитета и териториалната цялост на страната.

8.Отново потвърдиха убеждението си, че не може да има военно решение на сирийския конфликт и че то може да бъде разрешено единствено чрез политически процес, ръководен от Сирия и принадлежащ на Сирия, подпомаган от ООН в съответствие с Резолюция 2254 на Съвета за сигурност на ООН.

9.Потвърдиха решимостта си да се улесни създаването на Конституционната комисия възможно най-скоро, включително чрез съгласуване на нейния състав и изготвяне на препоръки за нейния процедурен правилник въз основа на работата, извършена от трите страни. В тази връзка те подчертаха значението на продължаващото взаимодействие и координация със страните в сирийския конфликт и със специалния пратеник на Генералния секретар на ООН за Сирия Гейр Педерсен.

10.Приветстваха успешното развитие на второто взаимно освобождаване на задържани лица в рамките на усилията на съответната работна група. Освобождаването, което се състоя на 24 ноември 2018 г. и 12 февруари 2019 г., представлява важен принос на формата от Астана за изграждане на доверие между страните в сирийския конфликт и създаване на необходимите условия за напредък на политическия процес.

11.Подчертаха необходимостта от продължаване на усилията, за да се помогне на всички сирийци да възстановят нормалния и спокоен живот, както и да се облекчат техните страдания. Във връзка с това те призоваха международната общност, особено ООН и нейните хуманитарни агенции, да увеличат помощта си за Сирия, като предоставят допълнителна хуманитарна помощ, възстановявайки хуманитарните инфраструктурни компоненти, включително съоръжения за водоснабдяване и електроснабдяване, училища и болници.

12.Подчертаха значението на създаването на условия за безопасно и доброволно завръщане на бежанците и вътрешно разселените лица (ВРЛ) в първоначалните им места на пребиваване в Сирия. Те оцениха положително взаимодействието с всички заинтересовани страни, включително Службата на Върховния комисар на ООН за бежанците (ВКБООН), и потвърдиха готовността си да продължат тази координация.

13. Съгласиха се да възложат на своите представители задачата да проведат следващата международна среща за Сирия в Астана през април 2019 г.

14.В допълнение към сирийския въпрос, обсъдиха последните развития в света, както и тяхното сътрудничество в различни области и решиха да засилят съвместните проекти.

15.Осъдиха неотдавнашната терористична атака в Иран (провинция Систан-Балуджистан). Президентът на Руската федерация Владимир Путин и президентът на Република Турция Реджеп Тайип Ердоган изразиха съболезнования на семействата на жертвите на това нападение и съчувствие към народа и правителството на Ислямска република Иран.

16.Решиха да проведат следващата тристранна среща на върха в Република Турция по покана на президента на Република Турция Реджеп Тайип Ердоган.

17.Президентите на Ислямска република Иран и Република Турция изразиха искрената си благодарност към президента на Руската федерация Владимир Путин за домакинството на Тристранната среща на върха в Сочи.