Западът се опитва да пренапише историята на Втората световна война, като омаловажава саможертвата на съветските народи, които са истинските победители над нацистка Германия.

Това са само част от заключенията в обширната статия на президентът на Русия Владимир Путин, публикувана днес в авторитетното консервативно американско издание “National Interest”. Материалът идва броени дни преди провеждането на отложения Парад на Победата в Москва на 24 юни.

Статията, озаглавена “Истинските уроци от 75-ата годишнина от Втората световна война” на английски, започва от личните спомени на Владимир Путин, чийто двегодишен брат е починал, а баща му се е сражавал и тежко ранен по време на обсадата на Ленинград (б. р. - днешен Санкт Петербург) и значението за неговото поколение руснаци на тази саможертва.

Статията преминава през поредица исторически факти от предвоенните години, през преломните сражения до победата, подчертавайки различията в историческия прочит между бившите съюзници.

“Важно е да бъде предадена на следващите поколения истината, че нацистите бяха победени преди всичко от съветските народи”, пише Путин.

Руският президент посочва, че Москва не изпитва никакви угризения за съдбата на Полша в началото на Втората световна война, защото “трагедията се дължи изцяло на полското ръководство, което попречи на създаването на военен съюз между Франция, Великобритания и СССР, и разчиташе единствено на подкрепа от западните си съюзници, изоставяйки собствения си народ под валяка на хитлеристката машина на смъртта”.

Според Владимир Путин Съветският съюз е бил принуден да подпише пакта за ненападение “Рибентроп-Молотов” преди началото на войната, именно защото Западните съюзници са обърнали гръб на потенциален военен алианс навремето.

Руският президент също така защитава военновременното анексиране на бившите съветски републики Литва, Латвия и Естония, като взаимноизгодно и основано на решението на избраните власти.

“Навремето това отговаряше на международното право”, смята Путин и посочва още, че балтийските републики са се ползвали с привилегиите да запазят управлението си, езиците и са имали представители на най-високите нива на съветската власт. (...) Смятам, че е неприемливо да се сравняват освободители с окупатори”, пише още руският президент.