Радиацията от "Фукушима" се отлага на океанското дъно

https://blitz.bg/svyat/radiaciyata-ot-quotfukushimaquot-se-otlaga-na-okeanskoto-dano_news109610.html Blitz.bg

Радиацията от АЕЦ "Фукушима" се отлага на океанското дъно, твърдят местни специалисти. Засегната е 300-километрова зона по източното крайбрежие на Япония.

По дъното на Тихия океан са открити радиоактивен йод и цезий. Съдържанието на двете вещества надвишава нормите стотици пъти. Засегнатият регион е с обсег между 15 и 50 километра от японското крайбрежие.

Правителството предупреди, че радиоактивното замърсяване може да се отрази на безопасността на морските храни. Доскоро властите твърдяха, че след като бъдат изсипани в океана, радиоактивните елементи от "Фукушима" ще се разтворят до безопасни стойности.

Миналата седмица премиерът Наото Кан проведе демонстративна дегустация на плодове и зеленчуци от замърсените райони, в опит да убеди съседните държави, че храните от Япония са безопасни. Това очевидно не важи за морските деликатеси.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай